Pátek 15. října 2021, svátek má Tereza
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Starostové píší

Lázeňské město Bechyně je rájem turistiky

Historie bechyňského zámku spadá až do 9. století. foto: ARCHIV RADNICE

BECHYNĚ (Jihočeský kraj) - Naše město je rájem turistiky. Stojí na skále se zámkem a klášterem, přes řeku Lužnici se klene most Duha, přes který k nám směřuje nejstarší elektrifikovaná železniční trať v České republice. Historické jihočeské město na soutoku Lužnice a říčky Smutné je vyhlášené lázněmi, keramikou, památkami a nádhernou přírodou. Mimo jiné. Bechyně prostě disponuje vším, co návštěvník hledá.
  1:27

Z výše uvedeného je zřejmé, že patříme mezi města, jejichž ekonomika je značně závislá na cestovním ruchu. Právě tento segment národního hospodářství byl jedním z nejvíce zasažených důsledky protikoronavirových omezení a uzávěr. S ústupem pandemie se tak samozřejmě intenzivně zaměřujeme na co nejrychlejší restart turismu u nás. Úzce přitom spolupracujeme například s Jihočeskou centrálou cestovního ruchu prostřednictvím turistické oblasti Toulava, v jejíž jihozápadní části, zhruba dvacet kilometrů od města Tábora, se nacházíme.

Destinační management Toulavy připravuje letošní rok ve znamení Petra Voka z Rožmberka, který prostřednictvím jeho odkazu propojí města, v nichž žil a působil. Muzeum připravilo výstavu Řemesla stále živá, v rámci které se v Bechyni uskuteční zajímavé workshopy a setkání s řemeslníky. Vedle tradičních oblíbených akcí, jako jsou třeba Bechyňské doteky, festival dechových hudeb, keramické trhy, Mezinárodní keramické sympozium, Koloběžkiáda a další, bude město žít celé léto kulturou, divadelními vystoupeními, koncerty a dalšími akcemi. Rozšiřujeme také nabídku návštěvnických zážitkových voucherů a cílíme na rodiny s dětmi.

Udělejte si čas a určitě zavítejte do Bechyně. Rozhodně nebudete litovat. K vidění je tu toho víc, než dost. Například první turistické muzeum v ČR a Mezinárodní muzeum keramiky Alšovy jihočeské galerie. U nedalekého Stádlce se nachází jediný český empírový řetězový most a na místním zámku se ženil poslední Rožmberk Petr Vok. Zažijte atmosféru zříceniny hradu Dobronice, gotického Františkánského kláštera, Černického zámečku a stejnojmenné rožmberské obory či nostalgických jízd po první elektrické Křižíkově dráze. Za návštěvu ovšem rozhodně stojí Bechyňské vyhlídky, Stezka údolím Lužnice, už zmíněná Černická obora nebo Židova strouha. Pro příznivce skalního lezení je zde k dispozici unikátní Ferrata Bechyně nad řekou Lužnicí. A tak bych mohl dlouho pokračovat.

Z Bechyně je možné se vydat také na prohlídku Jaderné elektrárny Temelín s jejími 155 metrů vysokými chladicími věžemi a k zámečku Vysoký Hrádek s nádherným zámeckým parkem, který Skupina ČEZ zrekonstruovala a umístila do jeho prostor informační centrum elektrárny. Ne náhodou dnes Vysoký Hrádek patří mezi desítku nejnavštěvovanějších památek na jihu Čech. Po dlouhé přestávce způsobené pandemií se Infocentrum Jaderné elektrárny Temelín znovu otevře pro veřejnost právě dnes (čtvrtek 1. července). Každý pátek pak budou probíhat také komentované projížďky areálem temelínské elektrárny a prohlídky vodní elektrárny Hněvkovice.

PAVEL HOUDEK, starosta města Bechyně, Občané pro Bechyni

PAVEL HOUDEK, starosta města Bechyně, Občané pro Bechyni

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Dieselům hrozí paralýza. Drahý plyn brzdí výrobu AdBlue, auto bez něj nejede

Premium Majitelé moderních dieselových aut mohou mít brzy velké problémy. Znehybnit jejich auta může nedostatek plynu. Za vším...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!