Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Stoletá studna se změnila v užitečnou a krásnou dominantu obce

Starostové píší

  1:34
VRÁTO (Jihočeský kraj) - V několika posledních letech nám příroda moc vláhy nedopřávala. Když jsem začal přemýšlet o tom, kolik finančních prostředků bude stát jen zalévání zeleně okolo obecního úřadu, napadlo mě, proč nevyužít historickou studnu. Stojí na obecním pozemku, v jeho bezprostřední blízkosti radnice.

Stoletá studna, která sloužila pro veřejnou potřebu naposledy v 80. letech minulého století, je opět užitečnou a krásnou součástí života v obci. foto: ARCHIV RADNICE

Od pamětníků jsem posbíral pár informací a dozvěděl se, že tato studna sloužila pro veřejnou potřebu naposledy v 80. letech minulého století, o čemž svědčila i notně unavená ruční pumpa značky Neptun. A tak zastupitelé rozhodli, že se studna postupně zrenovuje. Po odkrytí betonového víka jsme s údivem zjistili, že měří v průměru ke dvěma metrům, její hloubka je přibližně 12 metrů a samotný vodní sloupec má osm metrů výšky. Co však budí největší respekt k dílu našich předků, je kamenné vyzdění studny. Jednotlivé kameny byly poskládány, jak se říká, na sucho a bez známek jediné opravy přežily více než sto let.

První část renovace, která začala již v minulém roce, spočívala v navýšení kamenného vyzdění studny do bezpečné výšky. Zároveň proběhly přípravné vodoinstalatérské a elektrikářské práce nutné k následnému připojení čerpadla a osvětlení. Pro dotvoření konečného estetického vzhledu byl osloven umělecký kovář, který navrhl jako chrlič vody, kamennou plastiku kapky vody, která bude nainstalována na kované okrasné mříži. Tyto práce zabraly několik dalších měsíců, ale výsledný efekt stojí za to. Nejhezčí pohled se tak nabízí v nočních hodinách, kdy je studna zevnitř nasvětlena modrými LED diodami. Spolu s tekoucí vodou přímo nabádá se na chvilku zastavit, a třeba v klidu rozjímat v duchu latinské úsloví „A fonte puro pura defluit aqua‟ - volně přeloženo „Z čistého pramene plyne čistá voda‟…

V obci nám tedy přibyla nejen nová dominanta, ale zároveň i věc praktická. Vodu z naší staronové studny můžeme použít i k zalévání zeleně, a to nejen v okolí obecního úřadu. Teď už jen chybí zrekultivovat okolní prostranství, kde byla za minulého režimu umístěna automobilová váha bývalého zemědělského družstva. I s těmito pracemi se již započalo, a tak můžeme prohlásit, že naše obec je opět o trochu krásnější.

MARTIN MUCHKA, starosta obce Vráto, ODA

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!