25. ledna 2018 1:32 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Co nezvládnou lidé, musí nahradit technika

Každý rok pořizuje městys techniku, která pomáhá zvládat rozmary počasí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Každý rok pořizuje městys techniku, která pomáhá zvládat rozmary počasí | foto: ARCHIV RADNICE

MIKULOVICE (Jihomoravský kraj)  Zajistit zimní údržbu je rok od roku náročnější. Městys má pouze jednoho stálého zaměstnance, ke kterému v průběhu roku přibývají sezonní pracovníci z řad nezaměstnaných. Jejich počet a délka pracovní smlouvy závisí na finančních prostředcích úřadu práce, a tak se snažíme nahradit lidskou sílu technikou.

V městysi se musí udržovat téměř dva kilometry chodníku a šest kilometrů místní komunikace. Zima na Jižní Moravě není extrémní, množství sněhové pokrývky je zanedbatelné. Potýkáme se ale s náledím, námrazou, a pokud sníh napadne, zanedlouho taje a namrzá. Každý rok pořizujeme techniku, která pomůže tyto události zvládnout. Jedná se zejména o sypače, jak ruční, tak nosné. Městys Mikulovice každoročně vynakládá na údržbu komunikací asi 100 tisíc korun. Na pokrytí nákladů využíváme mimo peněz z rozpočtu i finanční prostředky z různých grantů, zejména na pořízení techniky. V regionu máme blízko k Nadaci ČEZ, díky které jsme pořídili válečkový sypač na posyp místních komunikací. 

KAREL KŘÍŽ, městys Mikulovice, bez politické příslušnosti – za STAN

KAREL KŘÍŽ, městys Mikulovice, bez politické příslušnosti – za STAN

KAREL KŘÍŽ, městys Mikulovice, bez politické příslušnosti – za STAN