Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

V Praze 1 máme svého faráře rádi

Starostové píší

  1:02
PRAHA 1 - Když napíši, že Dominik Duka má trvalé bydliště v Praze 1, konkrétně v Arcibiskupském paláci na Hradčanech, je tím vlastně sděleno vše podstatné o propojení a spolupráci naší městské části a místní farnosti.

Dobré vztahy mezi Prahou 1 a farností dobře ilustruje i účast kardinála Dominika Duky na řadě akcí. foto: ACHIV PRAHY 1

Aby však nebylo mýlky: nejde o nějaký formální vztah – naopak, pan kardinál se zúčastňuje mnoha akcí v Praze 1 a nejen vahou svého úřadu, ale také milou a laskavou povahou přispívá k rozvíjení občanské společnosti i ve specifických kulisách historického centra metropole.

Praha 1 má tu čest, že může každý rok hostit Svatojánské slavnosti Navalis, které připomínají život, mučednickou smrt a odkaz jednoho z největších Čechů historie – Jana Nepomuckého. Dominik Duka patří neodmyslitelně k této akci. Věřím, že se na mě pan kardinál nebude zlobit, když zde zopakuji jeho slova o tom, že si při Navalis připomínáme i statečnost Jana Nepomuckého, který navzdory krutému mučení nevyzradil zpovědní tajemství. To je myslím důležitá symbolika, zvláště v dnešní době, kdy mnozí tak rádi relativizují skutečné hodnoty.

Dobré vztahy mezi Prahou 1 a farností dobře ilustruje i účast pana kardinála na řadě menších akcí. Nechyběl třeba při slavnostním odhalení zrekonstruované kapličky svaté Barbory u Loretánské zahrady, ale ve svém náročném programu si nachází čas i pro prozaičtější události, jako když například naši dobrovolní hasiči požádali o požehnání svému praporu.

Vztah mezi farností a městskou částí, která je centrem hlavního města státu, logicky nemůže být natolik intimní, jako je tomu v případě malé obce. Jak ale vyplývá z toho, co jsem napsal, soužití církve a samosprávy může být velmi dobré v jakýchkoli mantinelech.

OLDŘICH LOMECKÝ, starosta Prahy 1, TOP 09

Autor: