22. května 2013 9:29 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ŠTINDL: Zeman si své důvody vymýšlí za pochodu

Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman | foto: ČTK

Čas dozrál k tomu, abych publikoval své zásadní stanovisko: Rozebírat teď, jestli prezident je nebo není homofob, hraje podle mě Zemanovi do karet. Teď tvrdí, že za jeho rozhodnutím (nebo váháním ohledně rozhodnutí) je Putnova účast na Gay Pride a transparent, který tam MCP nesl.

Jeho první reakce ale byla: "Já jsem důvody svého rozhodnutí předem oznámil panu ministrovi školství a řekl jsem mu, že nechci ponižovat pana Putnu tím, že bych tyto důvody uváděl veřejně...." Tedy vím cosi, co se o panu Putnovi neví a nechám si to pro sebe, když mě Putna nedá k soudu (sděleno, samozřejmě, s předvídatelnou podlostí). Prezident taky v pátek oznámil, že se o Putnových protizemanovských článcích a vystoupeních v době voleb, dozvěděl až z teletextu, potom, co se jeho profesuře rozhodl.

Takže si to shrneme:
1) Když prezident zvažoval Putnovu profesuru, měl MCP dost "nastudovaného", aby věděl, jaký transparent Putna nesl na Gay Pride v roce 2011, tedy v době, kdy Zeman před veřejností hrál spokojeného důchodce z Vysočiny, který se nestará o to, co řeší mediální svět. Zároveň prezident ale fakt neměl tušení, že MCP před několika měsíci, v době, kdy štáby kandidátů včetně toho Zemanova pečlivě monitorovaly média, napsal víc ostře protizemanovských textů a i jinak se angažoval proti zvolení MZ. Aha. Tak jo teda... Jistě, teoreticky se to stát může, ale náhoda by to byla vskutku pozoruhodná.

2) Původně Zeman tvrdil, že ví o Putnovi cosi, co není veřejně známo a projevil "dobrou vůli" nechat to tak. O pár dní později vytáhl informaci, která byla už dlouho ve veřejné doméně, proběhla médii včetně tý fotky. Opět: Aha. Tak jo teda.

ČTĚTE TAKÉ

Moje pracovní hypotéza je: Zeman si za pochodu vymýšli ex post vysvětlení pro jednání, za nímž je ta nejjednodušší možná motivace. Spoléhá se přitom, že mu to publikum bude baštit. Právem. Pro prezidenta je určitě výhodnější, když jde řeč o tom, jestli jsou jeho názory na veřejně projevovanou homosexualitu jaksi ok. Na jeho straně v takové debatě bude dost lidí, včetně těch, kdo by na jeho straně nebyli, kdyby se řešilo, jestli je ok, když hlava státu je malicherná a mstivá. Asi tak.