Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

ŠUPOVÁ: Je francouzský lyžařský instruktor lepší než britský?

Evropa

  20:54
V dětství to bylo moje vysněné povolání. Tedy až po kosmonautce, učitelce a letušce. Být lyžařským instruktorem, představovala jsem si to takhle - půl roku na horách, pohoda, sluníčko, sport, žádné závazky, prostě skvělá práce. Už mě to přešlo.
Lyžařský instruktor (ilustrační foto)

Lyžařský instruktor (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Jak jsem ale tento týden zjistila, získat práci třeba v alpském středisku není leckdy vůbec jednoduché. Navíc je tam velká konkurence. A ještě k tomu se v rámci Evropské unie rozhořel spor mezi britskými a francouzskými instruktory lyžování. Zatím klasický, tedy mediální.

O co konkrétně jde? Francouzský list Libération ve svém článku označil anglické lyžařské instruktory za potencionální ohrožení Francouzů a jejich pracovních míst. Instruktory dokonce přirovnal k polským instalatérům, kteří zaplaví jejich zemi.

Pro vysvětlení - přízrak polského instalatéra strašil obyvatele starých členských zemí EU v minulosti, byl ztělesněním obavy z přílivu levných pracovních sil z nových členských zemí Unie. Nyní tedy už pro Francouze nejsou hrozbou instalatéři, ale instruktoři. Důvod? Ve francouzských lyžařských střediscích pracuje asi 16 tisíc instruktorů, většina z nich jsou Francouzi.

Jenže zároveň pro britské lyžaře je Francie nejoblíbenější zimní destinací, každou sezónu jich do středisek přijede kolem půl milionu. A Britové by zde rádi proto působili i jako instruktoři.

Francouzské úřady mají ale natolik přísné podmínky pro vykonávání této profese, že se to málokomu podaří (například zajet obří slalom v čase téměř světové špičky a umět skvěle francouzsky). Vše by měla ale změnit takzvaná Eurocard, jejíž existenci nyní řeší Evropská komise. Její držitelé, zástupci různých profesí, by pak mohli vykonávat své povolání kdekoli v Evropské unii. Francouzi by tedy už nemohli ztěžovat Britům získání práce na jejich sjezdovkách. A právě to jim vadí.

Podle francouzského instruktora Piericka Queffeuleuho mají lidé z "jejich" řad výbornou kvalifikaci, zatímco cizinci ne. Prý přijedou, tři čtyři roky se zaučují, ale neudělají ani základní testy. "Ve Francii trvá tak pět let, než se stanete instruktorem. Nevím, proč by to mělo být jinak," nechal se slyšet Queffeuleu. Podle něj se díky Eurocard stanou Britové rychleji instruktory, ale bez potřebné kvalifikace, úroveň jejich služeb tedy bude nižší.

Britové s tím ale samozřejmě nesouhlasí. "Francouzi si pořád myslí, že jsou lepší než my," poznamenal pro britský list The Daily Telegraph Derek Chandler, Brit, který učí lyžovat ve francouzském středisku Meribel. Starší Francouzi jsou podle něj "namistrovaní", ti mladší si prý ale váží jejich kvalifikace. Získat ji v Británii je prý stejně obtížné jako ve Francii.

Britové ale nejsou jediní, kdo má s Francouzi problém. A překvapivě se problémy ze sjezdovek často řeší i soudně. Například německý instruktor snowboardingu Mattias Prinz zažaloval Francii u Evropského soudního dvora za to, že neuznali jeho kvalifikaci. Loni v červenci mu Paříž vyhověla a soudní řízení bylo zastaveno.

Nejde tady ale jen o lyžařské instruktory, ale o řadu dalších profesí, celkem 800. Dosud jich je totiž v jednotlivých evropských zemích automaticky uznáváno jen sedm: lékař, zdravotní sestra, zubař, veterinář, porodní asistentka, lékárník a architekt. Zda se ale něco v budoucnosti změní, na to si musíme ještě počkat a spolu s námi i britští lyžařští instruktoři.