Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejvíce pyšní jsme na Těrlické slunko

Starostové píší

  0:33
TĚRLICKO (Moravskoslezský kraj) - Obec Těrlicko je už tradičně rekreační oblastí díky vhodné poloze nedaleko Beskyd a hlavně díky Těrlické přehradě, která nabízí množství sportovních aktivit a dalšího vyžití.

Fichtl cup foto: Archiv obce Těrlicko

Počátkem června je spolu s oslavou Dětského dne pořádán Fichtl cup pro celou rodinu. Na tento první závod série amatérských závodníků pak v průběhu léta navazují další „fichtl cupy“ na různých místech v obci. Organizovány jsou zejména ve spolupráci se spolky, které na území Těrlicka fungují - mezi ně patří i Automotoklub Těrlicko. Organizátorem dalších letních fichtl cupů jsou pak soukromé osoby, jejichž koníčkem jsou malé motocykly a obec se jim v tom snaží pomoci, protože účast závodníků i diváků na těchto akcích je poměrně velká.

Letní sezonu zahajujeme v naší obci největší slavností celého roku Těrlické slunko. V rámci této akce, na niž jsme asi nevíce pyšní, se návštěvníci vždy těší na dopolední jarmark s tradičním sortimentem krajových a jarmarečních specialit. Vždy se také této akce účastní zástupci naší partnerské obce v Polsku - obce Chybie.

Slavnostní zahájení je pak příležitostí k ocenění občanů, kteří svou činností obec reprezentují nebo se podílí na jejím dobrém jménu. Tíha náročné organizace, která začíná až rok předem, leží na členech naší kulturní komise - ať už se týká rozmístění prodejních stánků, zajištění vystoupení dětí, hudebních skupin či populárních zpěváků. Snažíme se každým rokem zvát známé osobnosti české i slovenské hudební scény, a tak se v Těrlicku objevila taková jména jako Těžkej Pokondr, slovenská zpěvačka Kristina, kapela Citron, Doga, úspěšný zpěvák Voxel, Petra Janů, Markéta Konvičková, Věra Špinarová.

Dále jsou během léta pořádány další sportovní akce - vodní lyžování, závody lodí na Jachtklubu, fotbalové zápasy, výměnná setkání partnerských obcí Těrlicko - Chybie a další.

Tradičně se v srpnu koná mezinárodní závod motocyklů na přírodním okruhu - Havířovský kahanec na těrlickém okruhu, na jehož konání se podílí, mimo jiné, také město Havířov.

Během roku mohou občané Těrlicka shlédnout mnohá divadelní představení, kdy v Kulturním domě v Horním Těrlicku nebo Hradišti hostují herci Těšínského divadla, ale také opavské divadelní scény. V období plesové sezóny je pořádáno velké množství plesů, v první řadě obecní ples a dále plesy a zábavy nejrůznějších zájmových klubů a spolků. Je možno si vybrat také z dalších aktivit spolků obce, kterých u nás aktivně pracuje téměř okolo 30. Připravují Pálení čarodějnic s Babincem, Halloweenskou zábavu a další.

Na otázku, za máme na kulturu dostatek peněz v rozpočtu, není jednoduchá odpověď. Vždy by se dalo dělat mnohem více věcí, a my bychom je velmi rádi realizovali, ale peníze jsou skutečně limitujícím faktorem. Proto nemůžeme říci, že je peněz dostatek. Ale za ty, které v rozpočtu na kulturu máme, se snažíme poskytovat občanům kvalitní kulturní vyžití.

Starosta obce Těrlicko, Martin Polášek, Nezávislí

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!