25. června 2017 7:12 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Trýznitel voličů. Prezident Zeman urážením jiných poškozuje i sebe

Pokud si ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) nerozmyslí svou demisi,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pokud si ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) nerozmyslí svou demisi,... | foto: ČTK

Miloš Zeman dělá chyby častěji než dřív. Jeho záštiplné chování vůči premiérovi během demise/nedemise vlády jej již stálo hodně popularity. Pokud aktuálně prezident republiky přirovnává premiéra ke sviním, těžko z toho může vytěžit víc než osobní pocit zadostiučinění. O Miloši Zemanovi lze dnes tvrdit, že je největším bojovníkem proti zvolení Miloše Zemana.

Voliči podobné chování nemají rádi, spojují si prezidentskou funkci s elementární slušností a od prezidenta vyžadují důstojnost jako od reprezentanta státu. Ani jednoho se jim od Miloše Zemana nedostává, navíc Bohuslav Sobotka je dnes prakticky politicky bezperspektivní a od listopadu bude jen poslancem (pokud ČSSD nezkolabuje úplně). Veškeré urážky Bohuslava Sobotky z úst Miloše Zemana jsou tedy slabošským kopáním do soupeře, který už leží na zemi.

Vzpomeneme-li, jak zareagovali voliči na sprosťačení prezidentovo ve veřejnoprávním rozhlase, nemůže nám být divné, že protikandidát Jiří Drahoš stále stoupá v průzkumech popularity. Je totiž opakem úřadujícího prezidenta, je střízlivý, slušný a uvážlivý.

Bývaly časy, kdy Miloš Zeman velice zručně pracoval s negativními emocemi veřejnosti a jeho silné a často velmi nesalonní výroky nacházely příznivou odezvu u části populace. Ty časy jsou, zdá se, už pryč; Zeman najednou ztratil kontrolu nad tím, co říká, a jeho chování vyvolává ve stále širším okruhu voličů pocit: proboha, raději kohokoli než znovu toto.

Vezmeme-li v úvahu též zhoršující se zdravotní stav prezidentův, může to znamenat odklon i nemalé části těch, kteří jej upřednostnili před Karlem Schwarzenbergem – vždyť si mnozí pamatujeme, jak se Zeman chlubil svou lepší fyzickou kondicí. Dnes už to není možné.

Sérií urážek na adresu politických nepřátel či jen kritiků vytváří ve voliči negativně motivovanou poptávku. Zeman dnes už nemůže slíbit, že hodlá společnost spojovat. Může slíbit už jen zahořklé sprostoty.

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz