Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

US-DEU? Skupinka lidí s funkcemi

Názory

  17:49
Praha - Hodnotí dnes Unii svobody její zakladatel a první předseda Jan Ruml. Snaha strany uspět nyní ve volbách je podle něj marná.
Naším problémem bylo, že jsme lidé bez stranické disciplíny a neuznáváme žádné autority, říká o pravděpodobném krachu US-DEU bývalý senátor a exministr vnitra Jan Ruml.

LN Proč zkrachovala Unie svobody?

Myslím, že každá strana, která se snaží obhajovat liberální program, tak má sama v sobě založenou svou vlastní zkázu, protože ti lidé, kteří se hlásí k liberalismu, jsou bez stranické disciplíny. Jeden den se k něčemu zavážou a druhý den o tom nevědí. Jsou velmi nedisciplinovaní. Jsou to sice lidé chytří, otevření a je prima s nimi pracovat, ale neuznávají žádné autority. Byla tady ODA, chvíli tady byli Evropští demokraté, teď patrně nastupují zelení... Ti zřejmě taky nebudou mít dlouhého trvání. Je zajímavé, jak ti lidé neustále přecházejí z jedné strany do druhé a nedělá jim to žádné potíže. To je asi jedno vysvětlení. Druhá věc je, že Unie svobody má svoji vlastní zkázu vepsanou do způsobu, jakým vznikla. Já jsem byl tehdy patrně jediný, kdo mohl Unii svobody založit, ale přivedl jsem do ní něco, co mně bránilo jít tvrdě proti ODS. A lidé chtěli, abychom nebyli ODS...

LN Sami jste deklarovali, že jste ODS s lidskou tváří.

A na druhé straně ti lidé po nás chtěli, abychom se vůbec nepaktovali s levicí. My jsme měli rozštěpené vojsko, byli jsme schizofrenně vedeni od samého začátku. Kdybych tu stranu já nezaložil, patrně by ani nebyla vznikla.

LN Ublížilo vám to sarajevské stigma, že jste žádali Klausův odchod v době, kdy se nemohl tak úplně bránit, protože tu prostě nebyl?

Určitě ano. Důvod našeho vzniku byl v negaci. Byl to protest. Neměli jsme pozitivní téma, vznikli jsme natruc, vyvzdorovaně. Pak Unie svobody vstoupila do čtyřkoalice a byla ochotna se v ní rozpustit. Neměli jsme svoji identitu.

LN Vznikli jste z protestu proti Klausovi, a pak jste vstoupili do čtyřkoalice, která vznikla z protestu proti opoziční smlouvě...

Ano. Já jsem si jednu dobu myslel, že čtyřkoalice je projekt na dlouhou dobu, zvlášť když tu byl Josef Lux. Ten pak ale bohužel umřel... Časem se ukázalo, že nejsme schopni překročit vlastní stíny. Čtyřkoalice vznikla taky ze vzdoru a jakmile bylo evidentní, že má šanci ve volbách uspět, tak jsme se rozpadli, protože jsme prostě neměli téma.

LN Měli jste jenom ambice jednotlivých členů stát se lídrem?

Není to asi žádná tragédie, mě na tom nic nezarmucuje, byla to krásná doba, kdy jsme dělali politiku, jak jsme uměli. Ti lidé jsou už ale dávno pryč. Dnes z Unie svobody vznikla hrstka taková lidí... Ačkoliv třeba já příliš nesouhlasím s tím, co dělá současné vedení US-DEU, tak ale na druhou stranu ta Unie svobody se nechová o nic víc hůř než kterákoli jiná politická strana. Akorát na rozdíl od odstatních má stigma neúspěšnosti a ztratila důvěryhodnost.

LN Říkáte, že se US-DEU nechová o nic hůř než ostatní strany. Ale vy jste svými hesly - například „Normální je nelhat“ - dávali najevo, že budete lepší než ostatní strany.

Jasně, ale to bylo na začátku. Ta hesla byla patrně příliš nabubřelá a myslím, že jsme se ze začátku těch hesel skutečně drželi. Pak tam ale vstoupili lidé, kteří chtěli dělat kariéru... To je ale normální. Ale z unie se stala klasická politická strana, jenom byla velmi nedisciplinovaná a věcně rozervaná právě svou minulostí a svým vznikem. Když pak US vstoupila do Špidlovy vlády, ti lidé strávili většinu času tím, že se vzájemně obviňovali, jestli do té vlády měli jít, neměli jít, co v té vládě vlastně dělat... Byla to pasivní pozice, kterou nám leckdo vyčítal.



LN Zmínil jste, že ze začátku tam byl boj mezi dvěma koncepty -zda stranu mají vést bývalí politici ODS, nebo nové tváře. Nakonec zvítězila druhá varianta a právě bývalí politici ODS byli podle vás frustrovaní a tu stranu zevnitř rozkládali...

To je do jité míry pravda, Na druhé straně po letech pak zas bylo vedení čistě z bývalé ODS. To bylo v době, kdy se předsedkyní stala Hana Marvanová. A ani jim se nepodařilo Unii svobody zachránit, protože bylo evidentní, Vedení strany prostě nedokázalo obhájit svůj vstup do vlády s ČSSD. A strana, která se stydí za to, že je s někým ve vládě, má samozřejmě zaděláno na obrovský průšvih. A pak se taky ukázalo, že máme už jenom ty ministry a téma že je pryč. Zvlášť potom, když padl Špidla a nastoupil Gross. A když se hlasovalo o důvěře této vládě, tak jí Unie svobody s komunisty nevyslovili důvěru a tím protáhli křeče Grossovy vlády. A pak byla Unie svobody nařčena z toho, že za ta křesílka, která tam má, podporuje vládu, jejíž předseda sám zklamal.

LN A proč to Unie svobody dělala? Kvůli těm křesílkám?

Já mám pocit, že v této chvíli se to jinak interpretovat asi nedá. To nebyla jenom ta tři ministerská křesla. To byla i účast Unie svobody v celé řadě jiných postů, dozorčích radách, náměstkovských pozicích... Takže z Unie svobody se stala taková skupinka lidí, z nichž každý má nějakou tu funkci. A sympatizanti, kteří kolem nás dříve byli, byli vlastně odstraněni. Jejich varování nikdo nechtěl slyšet. To byli přitom lidé, kteří do Unie svobody dávali svá srdce. Takže teď ta Unie svobody vstupuje do tohoto volebního období se všemi těmito handicapy a výsledky průzkumů vypovídají o tom, že je to skoro marné.

LN Bylo posledním hřebíčkem do rakve odchod Hany Marvanové?

Při zpětném pohledu je to pravda, To byl patrně ten zlomový okamžik, který US zlomil páteř.

LN A proč Unie svobody Marvanovou nechtěla?

Po čtyřech letech opozice se Unie svobody prostě rozhodla, že chce být v té vládě i se sociální demokracií, ale celá strana s tím nesouhlasila. Hana Marvanová byla jedním z těch lidí. A jako předsedkyně Unie svobody byla k této účasti ve Špidlově vládě velmi skeptická, takže pro ni pak bylo obtížné vyjednávat podmínky vstupu do vlády. Proto prostě řekla, že jde pryč.

LN Existuje jediný důvod, proč volit dnes Unii svobody?

Ten důvod je v jejím programu. To je program, který měla US odjakživa a který je dnes mimochodem zaměnitelný s programem kterékoli jiné politické strany.

LN Tak proč bych US kvůli tomu volila?

Protože je to strana, která ten program má kontinuální už osm let a příliš ho nemění.

LN A ani ho příliš neprosazuje.

Unii svobody schází přesvědčivé osobnosti a důvěryhodnost. A to je ten důvod, proč je pro lidi obtížné jí dát hlas. Ostatní strany jsou na tom lépe, nemají na sobě to stigma neúspěšnosti, a proto mají vyšší preference. Ale proč volit KDU-ČSL? Proč volit vlastně sociální demokracii? Proč volit ODS, která každou chvíli mění program? Všechny strany se dnes vlichocují občanům a kde si z toho vybrat?

LN Říkala jsem, že ten program, který tak chválíte, moc neprosazujete. Uvedu příklad - když Petr Matějů předložil školskou reformu se školným, protože ho měla Unie svobody ve svém programu. Ale unionisté to odmítli, čímž se proti vlastnímu programu postavili.

No to jsou ty nedůslednosti, které jsou u všech politických stran. A v Unii svobody taky. Vy se ptáte proč ji volit a já se zrovna tak můžu zeptat, proč ji nevolit. Opakuji, že všechny politické strany trpí stejným hříchem...

LN Akorát mají lepší preference.

Protože jsou důvěryhodnějšími partnery vůči veřejnosti. Já tím nechci Unii svobody hájit, já jenom prostě uvažuju o tom, jak to politické schéma dneska funguje. Musím říct, že je to trošku vyprázdněný prostor. Nebýt dnes povodní, tak vlastně nikdo nemá co řešit. Politici takhle mohou sbírat poloutopeného pejska, druhý nakládá pytle s pískem, třetí lítá vrtulníkem a v noci budí starosty, pátý se opírá o lopatu... Takže ty povodně v podstatě zachránily předvolební téma, Ukazuje to bídu naší politiky a já bych si strašně přál, aby povolební koalice byla trojkoaliční. Ať už jsou to ODS, zelení a lidovci, nebo socani, zelení a lidovci. Protože trojkoaliční vlády -byť jsou velmi nestabilní - zaručují aspoň nějaké rozložení moci.

LN Vám je jedno, jestli ta hlavní strana bude ODS nebo ČSSD? Vám, který před volbama 1998 všude zdůrazňoval, že Unie svobody s ČSSD rozhodně nepůjde?

Samozřejmě mi to jedno nebude. Já se teď jen snažím uvažovat s nějakým nadhledem člověka, který už v té politice není. Tuším a cítím, že po osmi letech vlády sociální demokracie by měla nastat změna. A to cítí a tuší patrně každý občan, který tady je. Na druhé straně si ovšem uvědomuji, že ODS bude mít vládu, bude mít prezidenta, bude mít senát a v podstatě celý parlament. Bude mít všechny krajské hejtmany, všechny starosty větších měst, prezidentem jmenovanou bankovní radu, prezidentem jmenovaný ústavní soud...

Jan Ruml tvrdí, že snaha strany uspět ve volbách je marná.LN Eva Holubová dokonce mluví o riziku jakési modré totality.

Nemusí to být modrá totalita, ale je to příliš soustředěné moci do jedněch rukou a toho já se trochu obávám. Já Paroubka nemusím, ale uvítal jsem, že nastoupil proti ODS silný politik proti ODS a vyvážil politické spektrum. Prostě na jednu stranu je jasné, že tahle země potřebuje změnu, na druhou stranu se bojím přílišné koncentrace moci. Sociální demokraté mají korupční aféry poměrně velkého stylu, na druhou stranu ODS má korupční aféry možná menšího stylu, ale největší korupce dnes panuje na krajských zastupitelstvech a na magistrátech velkých měst. Když tam mluvíte s kýmkoli - s majitelem stavební firmy, s majitelem IT firmy, s majitelem firmy na dovoz léků - tak každý říká, že bez toho, aniž by ti podnikatelé upláceli, nemůžou prostě žádnou slušnou zakázku od státu dostat. A to je tristní pohled, který má na svědomí samozřejmě také ODS. Korupce je tady velmi rozšířená a proto já jsem zastáncem trojkoaliční vlády. Lépe se hlídaj a jsou vyváženější než byla ta vláda ČSSD. Sociální demokracie měla obrovskou moc, protože přece jen ji ti lidovci nevyváží a Unie svobody spíš statovala.

LN Budete ještě volit Unii svobody?

To je otázka, na kterou nechci vůbec odpovídat. Já jsem po zkušenosti s ODS pro malé strany a jsou tady tři - Unie svobody, Strana zelených a ED-SNK. Já říkám, že Němec není politik mého typu. Udělal spoustu chyb i na místě ministra spravedlnosti. Ty malé strany zaspaly. Celý minulý rok se mluvilo o společném postupu do voleb...

LN Proč k integraci nedošlo? Údajně vadil konkrétně Pavel Němec.

Já si myslím, že tam byla především taková úzkoprsost a malá představivost. Určitě taky osobní závist těch lidí... Já jsem o tom s ministrem Němcem hovořil na jaře minulého roku a řekl jsem mu, že budu loajální za třech podmínek -že začne vážně jednat o společném postupu s Evropskými demokraty, za druhé že bude dělat veřejnou politiku a za třetí, že dá Unii svobody dohromady. Tedy že začne objíždět republiku. Ani jednu z těch podmínek nesplnil a dnes už víme, že v té integraci jistou roli sehrála i jeho osoba. Navíc Němec opravdu nedělá veřejnou politickou činnost. To znamená, že Unie svobody se vytrácí ze stránek novin, ačkoliv máme ministra obrany a spravedlnosti. Němec začal objíždět republiku až ve chvíli, kdy proti němu na předsedu strany kandidoval Svatopluk Karásek. Němec si tedy chtěl rychle zajistit podporu. Ten prosinec byl vlastně mezní moment Unie svobody. Já jsem věřil, že by Svatopluk Karásek dal US jinou tvář a ještě ji zachránil. Bohužel se tak nestalo.

LN Proč se US-DEU opět rozhodla pro Němce? Svatopluk Karásek mluvil o zainteresovanosti těch, co budou Němce volit...

Tak samozřejmě to je do jisté míry spekulace, která vychází z toho, že Němcovi přívrženci jsou lidé, kteří zastávají nějaké funkce. Ta spekulace má svoji logiku. Myslím, že Sváťa byl poslední, kdo unii ještě mohl pomoci. Dnes Unie svobody po neúspěšných integračních snahách jde do voleb sama. Kdyby nešla vůbec, končila by už definitivně. Bylo by dobré, kdyby si z toho všeho vzala ponaučerní. Já jsem jejím řadovým členem na Praze 2. Z té centrální kampaně do Poslanecké sněmovny jsem rozpačitý. Nevím, co si o ní mám myslet.

LN Nevím, o čem mluvíte, protože já jsem si žádné kampaně US-DEU ještě nevšimla.

No právě! Proto jsem tak rozpačitý! Protože žádná kampaň není. Ona ani nijak zvláštní být nemůže, protože kampaň má přece být činěna celé čtyři roky, co jsme ve vládě. To má být naše téma. Snad tohle všechno bylo poučení nejen pro Unii svobody, ale pro všechny malé strany. Je jasné, že takhle prostě do budoucna postupovat nelze. Je ale možné, že se ještě Unie svobody někdy dožije lepších let, protože ta značka přece jen není úplně k zahození. Jednou třeba do vedení US-DEU přijdou lidé, kteří budou mít snahu tu značku obnovit, budou mít snahu s ní začít na komunálu, v senátu... A znovu ji budou chtít uvést do lavic Poslanecké sněmovny.

LN Už ale asi bez Pavla Němce?

Bylo určité období od jara do konce léta minulého roku, kdy kdyby Němec splnil to, co slíbil, a upozadil svoji vlastní postavu člena vlády, tak by patrně došlo k té integraci s Evropskými demokraty. Ale Němec nepracoval a Kasl podle mě taky nepracoval. Kasla pak zcela zajal do svých temnot Zieleniec a už nebylo možné dojednat nic. Není to tedy jen vina Pavla Němce. Já říkám, že tohle byla velká chyba všech lidí, kteří o tom tehdy jednali. A Sváťa Karásek začal dělat různé Syntézy a Renesance... Ti lidé se scházeli v hospodách, chodili tam politologové, chodila tam Moserová, Šiklová... Dělaly se tam besedy. Já jsem jim říkal: „Nedělejte to jen vespod. Vy se musíte dohodnout i s těmi nahoře.“ A pořád jsem to říkal. Až jsem nakonec sám zjistil, že nahoře se prostě dohodnout nechtějí.
Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!