5. října 2017 1:49 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Domácí často mají klapky na očích

Pumpy na nové návsi dělají radost především dětem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pumpy na nové návsi dělají radost především dětem. | foto: ARCHIV RADNICE

VELKÁ POLOM (Moravskoslezský kraj) V srpnu jsme dokončili dlouholetý proces vylepšení centra Velké Polomi. Vybudovali jsme náves, kterou naše obec nikdy neměla, jako místo pro setkávání lidí všech generací v sousedství kostela sv. Václava.

Kostelík ze 14. století spolu s farou patří určitě mezi nejhezčí objekty v naší obci. K nim teď můžeme zařadit i zmíněnou náves. Plocha je vydlážděna dvěma odstíny žuly, osazena červenými javory a doplněna „jezírkem“ se zálivem a žulovým posezením. Dvě kamenné zídky prostor obklopují, zeleň a dřevěný mobiliář jej zkrášlují. Na poklop studny jsme osadili tři různé pumpy – v horkých dnech jsou lákadlem hlavně pro děti. Nerovnost terénu je vyřešena osazením žulového schodiště s lavičkami, takže vznikl jakýsi amfiteátr. Lavičky, stromy i kamenná zídka jsou podsvíceny a ve večerních hodinách vytvářejí úžasnou atmosféru. 

Do plánovaného projektu jsme zapojili studenty stavební fakulty VŠB-TU Ostrava. Z předložených návrhů byl vybrán jeden, který potom rozpracoval ing. arch. Tomáš Bindr. Chtěli jsme navíc do prostoru dostat vodu a využít i stávající studny na pozemku. Návrh vypracoval a stavbu vodního prvku realizoval sochař Tomáš Skalík. Pozemek jsme získali odkoupením od jednoho občana včetně domu a hospodářských stavení, které jsme zbourali. Současně jsme zajistili odstranění sloupů NN a drátů elektrického vedení, které by toto dílo degradovaly. Zasadili jsme se o to, aby kamenné zídky byly postaveny ve stejném duchu jako je sousední hřbitovní zeď. Skvělí kameníci odvedli skvělou práci. Kámen a dřevo – tyto základní materiály k sobě patří a působí velmi hezky i v návaznosti na nejbližší okolí.

Ve stejný den, kdy stavební firma odvezla oplocení staveniště, to začalo žít – děti se brouzdaly ve vodě, maminky, tatínkové i dědečkové se slunili a dohlíželi na drobotinu. A všichni pumpovali a pumpovali…. Zdá se, že byl naplněn smysl celé této akce. Dne 14. září jsme spolu s vedením společnosti SWIETELSKY stavební s.r.o., která stavbu realizovala, pozvali veřejnost na takovou malou slavnost – předání místa veřejnosti. Jsme na toto dílo hrdi, pozitivní ohlasy zaznamenáváme nejen ze strany starostů okolních obcí, ale i od veřejnosti. Měli jsme odvahu pustit se do tohoto projektu a radujeme se z výsledku.

Máme v obci i jiné hezké objekty, jako kulturní středisko, základní i mateřskou školu, zrekonstruovanou sokolovnu. Ve všech případech jsme spolupracovali s architekty. Mají cit a navíc se na vše dívají s nadhledem, tzv. „cizíma očima“. Přinášejí nové pohledy a ty my ve vedení obce vítáme. My domácí totiž máme někdy klapky na očích a zásadní změny si někdy neumíme moc představit. Architektonické studie stojí peníze, ale jsou to dobře investované prostředky. Doporučuji všem.

LUDMILA BUBENÍKOVÁ, starostka obce Velká Polom, STAN

LUDMILA BUBENÍKOVÁ, starostka obce Velká Polom, STAN

LUDMILA BUBENÍKOVÁ, starostka obce Velká Polom, nezávislá

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na Lidovky.cz