Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

VOKÁČ: Návrat Nokie 3310 je geniální tah a měl by firmě přinést spousty peněz

Názory

  16:56
Značka Nokia se vrátila do světa mobilních telefonů. Po extempore s Microsoftem teď její telefony používají Android. Jenže ty nebudí největší pozornost, o tu se na největším veletrhu mobilní techniky, MWC v Barceloně, přihlásila reinkarnace Nokie 3310. Oživení legendárního modelu je, alespoň se to tak momentálně zdá, ze strany Nokie geniální tah. Tah, který k firmě přitáhne miliony zákazníků a který by měl přinést i spousty peněz.

„Reinkarnovaná“ Nokia 3310. foto: Reuters

Nokia zkusila něco, co zatím vlastně žádný výrobce ve světě mobilních telefonů neudělal, ale co bylo třeba u aut hodně moderní: retro. Pro mnohé je to ve světě chytrých telefonů a čím dál modernějších digitálních služeb, které přes ně denně konzumujeme, doslova šok. Návrat obyčejného mobilu se jeví jako bláznovství. A mnozí jdou ještě dál, hořekují, že s původní 3310 nemá novodobý telefon, který byl po roce 2000 jedním z nejpopulárnějších mobilů nejen u nás, vůbec nic společného. A že je to sprostý marketingový tah.

Nokia se na veletrhu MWC vrátila s novodobým provedením legendárního modelu 3310

Mají pravdu. Ale mýlí se v tom, že takový telefon dnes nemá význam a že Nokia s ním nemá šanci na úspěch. Naopak, 3310 je promyšleným základem alespoň nějakého možného úspěchu, který chce oživená značka vybudovat. Ano, 3310 je především marketingový tah. Skvělý marketingový tah. Není mnoho mobilních telefonů, které by si jakákoli generace uživatelů pamatovala tak výrazně. Ano, dnes je živoucí legendou iPhone, ale 3310 je tím mobilem, který si pamatuje každý uživatel starší 30 let a není ničím neznámým ani u mladší generace.

To je ohromná základna s dobrou kupní silou. 3310 si bude spousta lidí kupovat jen tak, z nostalgie. Ale spousta lidí si ji koupí proto, že nemá ani jinou volbu. Ve světě se totiž nadále ročně prodá asi 400 milionů obyčejných mobilů ročně. A mezi nimi není jediný zapamatovatelný a charakteristický přístroj. Nová 3310 se tak má šanci stát synonymem obyčejného telefonu. Finta je v tom, že Nokii v tomto smyslu snad nemůže žádná značka ani okopírovat. Snad jen Alcatel měl kdysi v nabídce telefon, který si pamatuje ledaskdo: populární, ale často nenáviděnou „vložku“.

Hvězdou mezi nejnovějšími mobily je reinkarnovaná Nokia 3310

Nokia 3310 je tak skvělý tah. Je to automatická volba pro všechny, kdo nechtějí chytrý telefon a k těm novým smartphonům od Nokie přitáhne pozornost. 3310 bude fenomenální úspěch, navzdory pochybovačům, kteří tvrdí, že měl tenhle mobil zůstat minulostí.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!