Pondělí 4. července 2022, svátek má Prokop
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Záhadný text písně

Názory

  15:02
Ad LN - Orientace 18. 8.: Upíři v trenkách
Bylo to pro mě trochu jako zjevení, když jsem četla: „U domácího gramofonu jsem se například dlouho dojímal nad písničkou Závidím, ve které Naďa Urbánková zpívá : Studentu v sáčku lásku závidím….a jelikož jsme na devítiletce žádná menší saka nenosili, léta jsem si lámal hlavu s textařskou metaforou Jiřího Grossmanna , jež se v mé představivosti vztahovala na papírový pytlík, do kterého mi matka balila svačiny na velkou přestávku. A to věc je zlá, protože mi z toho pak na základní škole hodně uniklo“.
Po přečtení jsem zajásala, protože to stejné potkalo i mne.Celou dlouhou dobu jsem o tomtéž přemýšlela a styděla se o tom mluvit i se svou sečtělou a ve slohu sběhlou matkou.
Až se stalo, že jsem byla s maminkou na koncertě , psal se asi tak rok 1968 a mi bylo 16let. Dávali Mou vlast, dirigoval Václav Smetáček starší.. Frak mu vlál na všechny světové strany a já jsem na záhadu přišla.
Naklonila jsem se k matce, dnes už bohužel zesnulé/ dala bych jí přečíst Váš článek/ a zašeptala: „ Mami, na něco jsem přišla. Už vím, že student nebyl v pytlíku“. Maminka byla z toho vedle, o přestávce pochopila a moc se smála.
Kdyby Jiří Grossmann nepoužil zdrobnělinu, bylo by to jasné od samého počátku, určitě i Vám.Ale to bychom neměli o čem přemýšlet . A psát sloupky…Text písně by však byl velmi ochuzen.
Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat