Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Záhadný text písně

Názory

  15:02
Ad LN - Orientace 18. 8.: Upíři v trenkách
Bylo to pro mě trochu jako zjevení, když jsem četla: „U domácího gramofonu jsem se například dlouho dojímal nad písničkou Závidím, ve které Naďa Urbánková zpívá : Studentu v sáčku lásku závidím….a jelikož jsme na devítiletce žádná menší saka nenosili, léta jsem si lámal hlavu s textařskou metaforou Jiřího Grossmanna , jež se v mé představivosti vztahovala na papírový pytlík, do kterého mi matka balila svačiny na velkou přestávku. A to věc je zlá, protože mi z toho pak na základní škole hodně uniklo“.
Po přečtení jsem zajásala, protože to stejné potkalo i mne.Celou dlouhou dobu jsem o tomtéž přemýšlela a styděla se o tom mluvit i se svou sečtělou a ve slohu sběhlou matkou.
Až se stalo, že jsem byla s maminkou na koncertě , psal se asi tak rok 1968 a mi bylo 16let. Dávali Mou vlast, dirigoval Václav Smetáček starší.. Frak mu vlál na všechny světové strany a já jsem na záhadu přišla.
Naklonila jsem se k matce, dnes už bohužel zesnulé/ dala bych jí přečíst Váš článek/ a zašeptala: „ Mami, na něco jsem přišla. Už vím, že student nebyl v pytlíku“. Maminka byla z toho vedle, o přestávce pochopila a moc se smála.
Kdyby Jiří Grossmann nepoužil zdrobnělinu, bylo by to jasné od samého počátku, určitě i Vám.Ale to bychom neměli o čem přemýšlet . A psát sloupky…Text písně by však byl velmi ochuzen.
Autor:

Za amputaci jsem musela bojovat. Lékaři mi operaci nechtěli provést
Za amputaci jsem musela bojovat. Lékaři mi operaci nechtěli provést

Natálie si nechala uříznout nohu. Ale nebylo jednoduché najít někoho, kdo jí to udělá. Hana ji pak učila znovu chodit. Ani to nebylo tak snadné....