12. března 2015 6:06 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZÍDEK: Ne očkování. Arogantní biomatky jsou mordýři svých dětí

Očkování (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Očkování (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

„Nevinných dětí svých mordýři.“ Slova, kterými označil přírodovědec Jan Svatopluk Presl rodiče, kteří odmítali své děti očkovat, ve spisku Důležité slovo rodičům, duchovním a vrchnostem o blahočinnosti očkování chráničkami a odpověď na námitky proti němu dělané.

Vyšel v roce 1821 a citují z něj historičky Daniela Tinková a Milena Lenderová v nedávno vydané knize Tělo mezi medicínou a disciplínou, která dějinám očkování věnuje celou jednu dlouhou kapitolu. Přestože od vydání Preslovy brožurky uběhlo skoro 200 let, problém, na který poukazuje, nezmizel.

Odmítači očkování se v 19. století rekrutovali paradoxně především ze vzdělanějších vrstev. Zatímco prostý lid důvěřoval autoritám – učiteli, faráři či lékaři, kteří očkování většinou propagovali –, vzdělanější si svůj odpor k očkování podle Tinkové a Lenderové „dokázali zdůvodnit racionálně se tvářícími argumenty“.

ČTĚTE TAKÉ:

Podobná situace vládne i dnes, navíc vyhrocená tím, že autorita státu, který povinné očkování od roku 1919 vynucuje zákonem, a vědy, která jej zaštiťuje, procházejí bezprecedentním úpadkem.

Mnozí lidé si – snad pod vlivem ultraliberální rétoriky 90. let – představují svobodu individua jako svět bez povinností. Navíc se díky internetu mohou závratnou rychlostí šířit nejrůznější fámy a spekulace a také se sdružovat lidé, kteří se ve svých „alternativních“ postojích vzájemně podporují. Vzniká svět plný arogantní hlouposti, kterou dobře ilustruje odpověď jedné odpůrkyně očkování na serveru Lidovky.cz: „Já jako rodič jsem člověk, který zná svoje dítě nejlépe. A nenechám ho očkovat, když nemám s očkováním dobrou zkušenost. Jsem pro to, aby se každý rodič sám rozhodl, zda a kdy svoje dítě naočkuje.“

Tuto „biomatku“ a jí podobné nelze racionálními argumenty přesvědčit: jejich dítě mělo po očkování horečku, ergo neočkujme. Že tím nevinné své dítě tito mordýři vystavují mnohem většímu nebezpečí, to je nezajímá, stejně jako zkušenost zemí, které od povinných očkování ustoupily a vzápětí se v nich vyskytly v podstatě vymýcené nemoci. Co na tom, že skutečně vážné zdravotní potíže způsobené očkováním se v Česku počítají v jednotkách ročně?

Naštěstí máme Ústavní soud, který podpořil autoritu státu a vědy. Dvěma nálezy se postavil proti odpíračům očkování. Rodiče neočkovaných dětí je možné nadále pokutovat a neočkované děti nemusejí být přijaty do mateřské školy. Je však otázka, zda postihy tohoto asociálního jednání v podobě několikatisícové pokuty jsou dostatečné k tomu, aby přinutily odpírače očkování změnit názory.

Bohužel, vakcína proti hlouposti ještě nebyla objevena. Ti, kteří by ji nejvíce potřebovali, by si ale jistě našli nějaký důvod, proč ji odmítnout.

Petr Zídek

Autor

Petr Zídekpetr.zidek@lidovky.czČlánky