Čtvrtek 27. února 2020svátek má Alexandr 0 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZLÁMALOVÁ: Nájemníci, žalujte

Tržní nájemné klesá. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tržní nájemné klesá. | foto: Lidové noviny

Projekty sociálního inženýrství mají často úplně opačné výsledky, než jejich strůjci zamýšleli. Jeden takový teď sledujeme. Uvolnění regulovaných nájmů bylo tabu i pro pravici.

Václava Klause od něj svého času odradila maminka s tím, že mnoho seniorů by si pak už nemohlo držet rozlehlé byty na pražských Vinohradech, kde strávili celý život.

Takže jsme se plynule přes nekončící koaliční vyjednávání, kdy se jako advokáti vyvolených nájemníků profilovali hlavně sociální demokraté a lidovci, přes sérii žalob majitelů domů ve Štrasburku propracovali až do bodu, kdy už žádnou deregulaci nepotřebujeme.

Za sociální inženýry to vyřešil trh. A důkladně. Mnoho obyvatel regulovaných bytů by dokonce mělo zažalovat politiky za zbytečně vysokou cenu, kterou za činži platí. Tržní nájmy v některých místech už jsou totiž nižší než nájmy regulované. Ten rozdíl se nejspíš bude ještě prohlubovat. V éře rekordní prosperity a levných hypoték se nastavěla spousta bytů. Mnozí lidé si je koupili jako na první pohled výhodnou investici, čekajíce, že nájmy přece musí trvale růst. Teď mají problém sehnat nájemníky, takže jdou s cenou dolů.

Loni zesnulý ústavní soudce Vojtěch Cepl, původní profesí bytový právník, který se sérií nálezů marně snažil politiky donutit k ukončení bytového apartheidu, by měl radost. Jako bytostný ekonomický liberál si ironičtější konec regulovaných nájmů v Čechách nemohl přát.

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!