Úterý 2. března 2021svátek má Anežka 9 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Ďáblův palmový olej aneb kampaň je svatá

Palmový olej | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Palmový olej | foto: Shutterstock

Praha Před rokem jsem napsal posměšnou poznámku (Ideologie v ústech, LN 6. 2. 2016) na adresu těch, kteří v kampani proti palmovému oleji zamlčovali, že tvoří podstatnou část biopaliv, a lhali (byla to tehdejší Strana zelených), že je tento olej nebezpečný pro lidský organismus, což tehdy musel dementovat i ministr zemědělství.

V odpovědi se mi dostalo nařčení, že šířím nepravdu. Marek Špinka prohlašoval, že z celosvětové produkce palmového oleje se spotřebuje v potravinách 80 procent. Já jsem tvrdil, že většina skončí v biopalivech, proti kterým zelení neprotestují.

Předseda Strany zelených v Praze Ondřej Mirovský „dokazoval“ škodlivost palmového tuku odkazem na American Journal of Clinical Nutrition z června 2014, ve které se tvrdí, že potrava s obsahem tohoto oleje „způsobila ve srovnání se stejným množstvím jiných rostlinných olejů zvýšení ukazatelů, které jsou spojeny s vyšším rizikem chorob, jako je vysoký krevní tlak, infarkt myokardu či mozková mrtvice“. Tedy jedna studie.

Nejstřízlivější a nejvěcnější reakcí byl text Michala Anděla, profesora vnitřního lékařství a přednosty Ústavu výživy 3. lékařské fakulty UK v Praze. Ten dodal jediné, že rostlinné tuky, které donedávna byly prezentovány jako „zdravé“, nejsou rozhodně škodlivější než tuky živočišné.Takže sádlo a máslo nejenže nejsou zlo, ale mohou nahradit tuky které vyrábíme za cenu devastace přírody, nehledě k podpoře tuzemských zemědělců.

Na jediné věci jsme se zaplať pánbůh shodli: nikdo nezpochybňoval, že ničení džungle za účelem pěstování palem na olej ohrožuje planetu. Mně jako novinářskému hnidopichovi vadil ten humbuk kolem potravin a trapné mlčení o biopalivech.

Jaká je pointa? Evropský parlament (EP), tedy instituce rozhodně nikoli dynamická, na druhé straně též nikoli nesolidní, zato lidem sytě nenáviděná, právě projednává návrh, aby bylo do roku 2020 postupně ukončeno používání biopaliv a rostlinných olejů, které mají za důsledek odlesňování, a žádá systém jednotné certifikace palmového oleje v EU. Tedy opatření jasné a dostatečně zřetelně mířící proti kořenu zla, proti kácení lesů. Jen perličkou jsou údaje, ze kterých vycházejí europoslanci, že 46 procent z dovezeného palmového oleje se v EU využije k výrobě biopaliv a že EU je třetím největším trhem, kde se palmový olej spotřebovává.

Zarážející je, že nikde nevidíme a neslyšíme aktivisty, kteří by tenhle návrh podpořili. Určitě to není jen tím, že autorkou iniciativy je česká komunistická europoslankyně Kateřina Konečná, kterou podporují zástupci ČSSD. Aktivisté přeci nejsou žádní ideologicky zaslepení jedinci, že? Problém je v tom, že akce je marketingově „plonková“ a podpořit EP na sociálních sítích (či kdekoli jinde) není sexy. Ve srovnání s protestem proti „zločinným“ potravinářům a výrobcům kosmetiky je to slabota. A tak nikoho neslyšíme.

Nevíme, jak to v EP dopadne, ale je dobré vědět, že jsou lidé, kteří k problémům nepřistupují konjunkturálně a snaží se o věcné řešení. Kampaním navzdory.

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...