27. července 2015 8:55 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Detrafikantizaci všichni politici zatleskají. Přestanou, když mají sehnat manažera

Ilustrační foto: Česká pošta | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto: Česká pošta | foto: Lidové noviny

Boj proti vysokým odměnám ve státem vlastněných podnicích je velmi populární. Každý politik mu hlasitě zatleská, ale jen do té doby, než má na starosti sehnat do firmy s miliardovými obraty manažera odpovídajících schopností. Buď se na věc podívá stranicky a šéfem udělá nějakou politickou figuru, anebo může shánět manažera, který podobný podnik řídí v komerční sféře.

Státní manažeři čarují s platy

Každý člen nejužšího vedení České pošty pobírá ročně v průměru kolem šesti milionů korun, další miliony si manažeři vyplácejí na prémiích. Spočítal senátor Libor Michálek (za Piráty).

Tomu vadí, že firma, která žádá o státní dotace, vyplácí vysoké platy svému vedení. Navíc upozornil na to, že ve zprávě o hospodaření pošta „čaruje“ s platy svých šéfů. Více zde.

Tomu potom pochopitelně nebude a nemůže stačit osminásobek průměru (jak
navrhuje senátor Michálek), vždyť dostává násobně víc. Jestliže se nakonec nechá přemluvit, jakákoli i minimální změna v politické konstelaci jeho pozicí může otřást. Na tomto mechanismu nic nezmění žádná komise na světě.

Stát ztratil v nynějších časech jako zaměstnavatel mnoho ze svého kouzla. De facto přitahuje především lidi pohodlné, nevýkonné a poddajné, tedy opak toho, co je potřeba pro vedoucí funkce. Jak obtížně se získávají a hlavně udrží schopní lidé, poznává ve službách státu i místopředseda vlády Babiš. Jeho výpady proti vysokým odměnám velmi oslabily. Z pohledu aktivisty či někoho, kdo nenese odpovědnost, vypadá vše tak jednoduše.

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz