2. září 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Inkvizice. Od vstupu do politiky odrazují občany i novináři

Předseda Matěj Stropnický vystoupil 22. ledna v Hradci Králové na tiskové... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda Matěj Stropnický vystoupil 22. ledna v Hradci Králové na tiskové... | foto: Martin Veselý, MAFRA

Praha Politici jsou, alespoň pro nás novináře, většinou sprostí podezřelí, kteří skrývají své nekalé úmysly za předvolební sliby. Naše předběžná opatrnost by ale měla platit především pro ty ve funkcích, k ostatním bychom mohli být shovívavější. Zvlášť pokud jsou to lidé, kteří i během své politické kariéry nic zločinného neudělali.

Konkrétně, Matěj Stropnický po volebním neúspěchu odešel z čela Zelených a je nyní řadovým straníkem. Na žádnou funkci nekandiduje, nadto ohlásil, že si od politiky dává přestávku. Přesto se v médiích velmi zevrubně probírala skutečnost, že si zakoupil zámek, tedy spíš ruinu, na venkově v ceně většího pražského bytu. Tady lze ještě pochopit pochechtávání směrem k bývalému zapálenému lídrovi, který bližním vyčítal i letecké zájezdy k moři.

Nejnověji Stropnický dostává za to, že poslal dva tisíce korun na podporu kandidátky komunálního uskupení Změna je možná, jež v Mohelnici vede jeho známý Tadeáš Bača. Stropnický, který souhlasí s programem, ale udělal tu chybu, že neprolustroval všechny kandidáty. Za Změnu v Mohelnici kandidují dva členové SPD s příslušně bizarními názory. Stropnický připustil, že možná udělal chybu, ale zároveň odmítl představu, že by v Mohelnici mohli dva zastupitelé vázaní programem Změny utlačovat menšiny.

Nikdo se na nic neptal lídra mohelnické kandidátky Bači ani zmíněných dvou kandidátů, na pamětnou dostal Stropnický, který se navíc „drze přiznal“ a neprovedl dvojitou rituální sebekritiku, spojenou s paušálním prohlášením, že všichni členové SPD smrdí.

Vcelku lze říci, že v jistých chvílích musíme dát za pravdu Miloši Zemanovi v jeho kritice novinářů, ale hlavně se musíme ptát, k čemu je dobrá skandalizace jednoho bývalého slušného politika. Asi proto, abychom si opět mohli stěžovat na nezájem občanů vstupovat do politiky.

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz