Středa 21. října 2020svátek má Brigita 5 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Kalouskův time out. Opoziční integrace zůstává zbožným přáním

Se zahalováním se do tibetské vlajky to nevyšlo, proto Miroslav Kalousek zkusí jinou metodu. V neděli tento parlamentní matador a expředseda dvou politických stran ohlásil, že ve sněmovních volbách příští rok nebude kandidovat, čímž si hodlá uvolnit ruce pro vyjednávání společného postupu demokratických stran. Nechme stranou otázky, zda k tomu má nějaký mandát či jak se mu bez tohoto mandátu může vést, a přejme mu úspěch.

Reakce na tento krok jsou až kýčovitě dojemné, jako by volby odpískalo vtělení toho nejlepšího ze svatého Mikuláše a matky Terezy. Kalouskova vlastní strana může jeho odchodu jen želet, schopnostmi své následovníky přesahuje o třídu a Markéta Pekarová a Tomáš Czernin nebudou mít vděčnou roli. Obzvlášť naplní-li se interpretace prezidentova mluvčího Ovčáčka, který vidí jen pragmatický útěk z prohrané bitvy. Ať už bude pro TOP 09 výsledek sněmovních voleb v roce 2021 jakýkoli, těžko z něj bude moci být viněn Miroslav Kalousek.

Miroslav Kalousek začátku volební kampaně v roce 2005 jako průvodčí vlaku....
Miroslav Kalousek před inaugurací Miloše Zemana.

Zlí jazykové mohou tvrdit, že po čtyřleté „karanténě“ se může politik Kalouskova formátu vrátit ke straně v roli zachránce. Vždyť volič rád a snadno zapomíná, vzpomeňme si na Miloše Zemana kandidujícího v roce 2013 po desetiletém důchodu na prezidenta. Tehdy byly všechny předchozí zlozvyky a nemravnosti zapomenuty a Zeman se jevil mnoha voličům jako muž s neposkvrněnou pověstí. O to horší bylo vystřízlivění.

Nepřipisujme však panu Kalouskovi postranní úmysly. Vysvětlil, o co mu jde, a zároveň nijak nekličkuje a připouští, že v politice rozhodně nekončí. Jaké jsou šance Kalouska supervyjednavače? Nevelké. Vzniku protibabišovského bloku brání mnohem více faktorů než jen osobní animozity a přehnané ambice politických vůdců. Je třeba zohlednit též sílu jednotlivých uskupení. Piráti i občanští demokraté jsou jiná váhová kategorie než zbytek „demokratických stran“ a ve spojování musejí vidět nějaký užitek. A ten je hlavně u Pirátů sporný.

Navíc zakladatel topky vynikl jako vyjednavač zejména v exekutivě, kde měl s čím obchodovat, uvidíme, jak se bude dařit pragmatikovi obchodujícímu s ideálními holuby na střeše. Než podlehneme představě rytíře Miroslava Kalouska na bílém koni zachraňujícího demokracii v naší zemi, vzpomeňme klasické: liška mění srst, nikoli zvyky.

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!