Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ZVĚŘINA: Co se Schwarzenbergem? Mohl by se stát ‚partajním černochem‘

Názory

  11:25
PRAHA - TOP 09 chystá rozloučení s předsedou Karlem Schwarzenbergem, po listopadovém volebním sněmu by mohl být předsedou toliko čestným.

Karel Schwarzenberg foto: MAFRA - Michal Šula

Pro stranu by samozřejmě zůstal i nadále autoritou a mohl by též výtečně posloužit jako „stranický černoch“, tedy osoba užitečná k odrážení možných nařčení strany, například z xenofobie či protiuprchlických nálad.

TOP 09 je v otázce migrační vlny verbálně daleko klidnější a uvážlivější než ODS. Leckdy souhlasí s vládou, která se chová vůči migrantům velice konzervativně, ale zároveň se ozývá hlasem solidarity, tj. ústy předsedy knížete. Tahle politika ale podle průzkumů aktuálně netáhne zdaleka tolik, jako dryáčnické opozičnictví občanských demokratů.

Lze se dohadovat, jestli zabírá fakt, že modří mluví jedním hlasem, anebo spíš občané při poslechu nekompatibilních výroků představitelů topky nezažívají déja vu. Ono ve spojení se stranou, které bude zanedlouho předsedat Miroslav Kalousek, se vzpomínka na pověstné „rozhodné lidovecké možná“ vkrádá jaksi samovolně. Spoléhání na knížecí kouzlo je asi už tradiční, ale nevydrží.

Schwarzenbergův postoj ke kvótám

Osobnosti zemí ze střední Evropy vyzývají v otevřeném dopise všechny evropské vlády a jejich občany aby pomohli uprchlíkům. Mezi desítkami osobností, které dopis podepsaly nechybí ani české osobnosti jako režisér Jiří Menzel nebo předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Česko je v otázce migrační krize jedna z nejméně vstřícných zemí, odmítá závazné kvóty, podle kterých bychom měli přijmout 4500 uprchlíků. Ačkoliv Schwarzenbergův podpis figuruje pod středoevropským dopisem, nepokládá kvóty přidělující uprchlíky jednotlivým zemím za řešení. ,,Nejsem příznivec kvót, protože lidé by pak řekli, že jim Brusel zase něco nařídil. Sejně tak politici by se zbavili své odpovědnosti, protože by pak mohli říct ,To Brusel, my za nic nemůžeme ́.“ Samotná strana TOP 09 je však zajedno s vládou.

Místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová prohlásila, že strana podporuje vládu, premiéra, ministra zahraničí i vnitra. Dále Langšádlová uvedla, že by mělo Česko přijímat především křesťany a uprchlíky s předpokladem pro integraci.

Ve kvótách nevidí řešení ani další člen TOP 09 Miroslav Kalousek, na druhou stranu mu vadí strašení, že uprchlík na našem území znamená rozvrat civilizace.

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!