Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ZVĚŘINA: Plány a realita

Názory

  8:12
Revoluce ve zdravotnictví? Ale kdež, cožpak je připlácení za sádru nějakou novinkou? Každý druhý z nás si už za vylehčenou „sádru“ připlácel, s očkováním je to podobné.
Nemocnice - ilustrační foto

Nemocnice - ilustrační foto foto: Shutterstock

Nadstandardy, které slavnostně prvním lednem stát „zavádí“, byly pro leckoho realitou již v minulosti, stejně jako platby u gynekologa či jiného nedostatkového specialisty. Sice neměly oporu v zákoně, ale to v praxi zpravidla nevadí, pokud podmínky oběma smluvním stranám vyhovují.

Zatím jsou nadstandardy jen politickou legráckou, ale pokud ministr Heger v sobě najde dost vytrvalosti a pragmatismu, možná na tom budeme za rok jinak. Rozhodně se nedá automaticky předpovídat, že lépe. Pokud zdravotní pojišťovny v nadcházejícím roce dostanou od plátců méně, než si naplánovaly, bude hůř a mohli by začít vybírat i ti lékaři, kteří zatím o dlaňovku nestáli.

Pokud by měla přijít skutečná revoluce, muselo by ministerstvo nastolit rovnováhu mezi pacienty, pojišťovnami, lékaři a státem. Zatím platí spíš zvykové právo, které se přizpůsobuje okolnostem, a legislativní proces vlaje v závěsu. Například zdravotní pojišťovny ve své funkci úplně selhávají a nelikvidují lékaře podvodníky, vykazující fiktivní činnost. Práce lékařů je hůř honorována na úkor farmaceuticko-průmyslové lobby a pacienti se sice nemohou domoci legálně nějakého standardu, zato smějí péči téměř libovolně zneužívat. Že je to stav dlouhodobě neudržitelný, vědí všichni, ale na řešení se neshodnou.

Mohlo by vás zajímat