24. října 2017 15:38 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Policejní gangsteři z Plzně jsou antireklamou na českou demokracii

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 19Diskuse
Policie napadla muže na Plzeňsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie napadla muže na Plzeňsku. | foto: ČT

Mnozí se po volbách předhánějí v úvahách, proč volič opustil tradiční strany a dal přednost populistům či přímo nedemokratickým stranám. Kroutí hlavami a usuzují, že voličstvo hromadně přestalo podporovat parlamentní demokracii.

Rozezlenější komentátoři dokonce neváhají urážet voliče těch stran, které jim nejsou po chuti. O tom, zda voliči opravu odmítají demokracii, se budeme muset teprve přesvědčit, nicméně jedno vysvětlení, proč volič nevolí ty, kteří tady dlouhé roky vládli, se nabízí. Totální nedostatek důvěry.

Jako pars pro toto použijme záříjovou příhodu z Plzně. Dva policisté v civilu v neoznačeném černém mercedesu tam se zbraní v ruce napadli řidiče, který si dovolil je bliknutím upozornit na bezohlednou jízdu. Událost je sama natolik skandální, že by se měli poroučet i nadřízení těchto policistů, ale u nás se nic neděje. V září bylo ještě před volbami a přesto se nikdo z politiků takového excesu nechytil, kolektivně se tvářili velice korektně, asi stále ještě čekají, až se to „vyšetří“. Dnes se ukázalo, že jeden z policistů je šéfem zásahové jednotky a druhý má medaili za příkladné plnění povinností.

Jaký závěr si udělal volič na základě průběhu případu? Logický, když se rozhodnou nějací policejní psychopati vytáhnout na vás pistoli, nikdo se vás nezastane, a to ani ex post. Zachrání vás jen to, když budete mít incident nahraný. Co by se s nebohým řidičem stalo, kdyby ho tihle dva rabiáti odvedli na služebnu, si raději nebudeme představovat.

Omluvila se policie dotčenému? Ano, dopisem. Veřejnosti? Ani náhodou. Vysvětlil někdo, jak je možné, že elitní policisté jsou natolik psychicky labilní, že nevydrží, když na ně někdo blikne? Ne. Policie nemá potřebu. Vyložil někde někdo veřejnosti, za jakým účelem se po ulicích prohánějí dva rozdivočelí tajní a ohrožují ostatní účastníky silničního provozu? Na incidentu není nejhroznější to, že se stal, ale to, že se k němu odpovědní odmítají postavit čelem a řešit jej.

Policejní šikana neproběhla na Ukrajině ani v Putinově Rusku, ale v České republice po dvaceti osmi letech budování demokracie. Proč by měl občan věřit politikům, kteří si pěstují takovou policii?

Ticho ze strany politiků je jen špatně maskovaný nezájem o čičmundu z ulice. No a ten, když má podobných zážitků víc, zareaguje po svém i při volbách. Na něj se zlobit nemůžeme.

  • 19Diskuse
Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz