23. října 2011 16:35 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Prezidentský poker

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Jan Švejnar | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Švejnar | foto:  František Vlček, Lidové noviny

Jan Švejnar je prý „jméno, které do primárek patří“, pravil Vít Bárta o výběru prezidentského kandidáta uvnitř Věcí veřejných. Další možné uchazeče o post nejvyššího ústavního činitele neprozradil a prý se máme nechat překvapit primárkami. Nepřímo svého šéfa, pardon guru, podpořil poslanec Paggio, který je pro kandidáta z akademické sféry.

Háček je v téhle konstrukci jediný, a tím je Jan Švejnar. Svou ochotu nechat se nominovat VV zatím veřejně neoznámil. Bude chtít Švejnar narušit svůj image seriózního ekonoma nominací od strany vrtošivých detektivů? Ti aktuálně kultivují tuzemský politický život tím, že na sebe vzájemně shromažďují kompromitující materiály (z toho, co veřejně přiznali: Radek John na Stanislava Humla, Stanislav Huml na Radka Johna a Kristýna Kočí pak na Víta Bártu).

ČTĚTE TAKÉ:

Sociální demokracie, pro změnu nenápadně, zvažuje kandidaturu Vladimíra Špidly; to je neklamným znamením, že z přímé volby nic nebude. Nominovat Vladimíra Špidlu, který nedokázal jako bývalý premiér a eurokomisař v senátních volbách získat mandát, by bylo bláhové i pro nejoranžovějšího idealistu.

TOP 09 nepodléhá laciným sentimentům a sází na marketingovou značku Schwarzenberg – jeho nominací v dalekém předstihu a do všech typů prezidentských voleb nemohou nic zkazit, jak z hlediska osobní popularity politikovy, tak z pohledu stranických preferencí. Kníže ke straně váže nemálo sympatizantů, kteří by si za jiných okolností neopřeli o Miroslava Kalouska ani kolo, natož aby brali vážně takovou stranu, které fakticky šéfuje. A změní-li se do prezidentských voleb situace, může pán ze Schwarzenbergu pohodlně vycouvat, třeba ze zdravotních důvodů. Topkaři hrají zatím nejlépe.


  • 0Diskuse
Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz