Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Názory

ZVĚŘINA: Přichází hradní favorit? Babišovi nahrává nepřítomnost levicového kandidáta

U Městského soudu v Praze pokračuje třetí den jednání o kauze Čapí hnízdo. Do síně dorazil Andrej Babiš se svou ženou Monikou, Babišova dcera Adriana Bobeková se z jednání omluvila. (14. září 2022) foto:  Petr Topič, MAFRA

Názor
Po mnoha měsících lavírování v neděli Andrej Babiš oznámil, že chce kandidovat na prezidenta. Ještě před půl rokem by to nebylo nic neobvyklého, avšak poslední měsíce přinášejí průzkumy, které ukazují, že by expremiéra v druhém kole porazil leckterý konkurent. Někteří tvrdí, že ve druhém kole jej porazí téměř každý.
  20:23

Andrej Babiš do soutěže o Hrad přichází v okamžiku, kdy média zevrubně propírají minulost Petra Pavla. Je tedy naprosto jisté, že musejí propírat i Babišovu minulost a jeho styky s StB. Podobně intenzivně se bude debatovat o kauze dotací na farmu Čapí hnízdo. To jsou nezpochybnitelné handicapy, se kterými přichází do ringu.

Andrej Babiš jde do boje o Hrad. Kandidaturu oznámil živě v televizi

S čím kandidát Babiš počítá? S tím, že se mu podaří mobilizovat drtivou většinu voličů hnutí ANO a přidat k nim i co nejvíc příznivců Miloše Zemana. K tomu bude nepochybně využívat ostře protivládní rétoriku, a jak mnohokrát předvedl, nečeká nás souboj v rukavičkách.

Co stojí na jeho straně? Nepřítomnost levicového favorita. Odborový předák Josef Středula jím není, schází mu tah na branku. Též uniformita protikandidátů může Babišovi nahrát. Všichni jeho protivníci jsou si v jistém smyslu podobní i rétorikou.

Co hraje proti Babišovi? Fakt, že obrovský počet voličů jej nesnáší. A ty může jeho kandidatura sjednotit.