Čtvrtek 21. ledna 2021svátek má Běla 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Probuzená ODS. Daňová důslednost rozčílila ideology

Petr Fiala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Fiala | foto: ČTK

Od nočního hlasování, kdy na konci minulého týdne prapodivná sněmovní koalice prosadila největší snížení daní za mnoho let, někteří komentátoři meditují na téma, zda ODS zradila. Otázka je koho.

Předseda Petr Fiala počínání poslanců vysvětluje srozumitelně, snížení daní je stěžejním programovým bodem strany, a tedy příležitost k jeho prosazení nesměli promeškat.

Dogmatici namítají, že strana zradila ideologii nesmiřitelného antibabišismu, když hlasovala s Babišovým ANO. Jenže problémem zůstává, že soudy mediálního mainstreamu na voliče neplatí, kdyby antibabišismus médií fungoval, má ANO šest procent a Babiš je navždy v opozici.

Tento fakt musela ODS zvažovat, navíc daňová šarvátka lidem připomenula, že existuje ideová politika a že tu jsou strany, které se opírají o dlouhodobé názory a hodnoty, a nikoli jen o momentální PR.

Leckterého voliče může na dnes tak módních Pirátech děsit třeba slib, že „opraví volební systém“, jak prohlásila Olga Richterová. Kde jsme tohle už slyšeli? Ano, přece od Andreje Babiše, ten však chtěl posilovat většinové prvky, na rozdíl od Pirátů, ti chtějí posilovat poměrné zastoupení.

ODS jako konzervativní strana může zvýšit svou atraktivitu právě pro ty voliče, kteří nevyhledávají divoké experimenty s Piráty a Babišova vládnutí jsou sytí.

Na stranický sex-appeal jedno sněmovní hlasování nemůže stačit a neudělá z občanských demokratů ani favorita podzimních voleb. Fiala nepodepsal s Babišem koaliční smlouvu, jen vystoupil z uniformního davu opozice. Mimoděk tak podal svědectví, nakolik můžeme vážně počítat s „pivní“ trojkoalicí ODS, KDU, TOP 09.

Na své partnery se modří prostě neohlíželi, což může leckoho znechutit. Na druhé straně, vyskytují se i opačná hodnocení, pro jejichž hlasatele je ODS se dvěma „přívažky“ nevolitelná.

Lze jednoznačně tvrdit, že jen rétorikou antibabišismu si občanští demokraté k vítězství nepomohou.

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky

Nádory slinivky bývají odolné vůči ozáření, říká gastroenterolog Novotný

Ivo Novotný | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Slinivka je mimořádně důležitou součástí našeho těla. Když se porouchá, přestane produkovat inzulin. A bez něj visí náš...

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

Vaječné koňaky v testu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!