Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora 0 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Rathovo lože. Státní zástupci zajišťují i nepohodlí odsouzeným

David Rath u soudu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Rath u soudu. | foto:  Michal Šula, MAFRA

David Rath v teplickém vězení neoprávněně užíval zdravotní matraci, avšak státní zástupci si na něj došlápli a už nemá nic, ani džíny, ve kterých směl chodit na zájmové kroužky v rámci svého věznění. Zpráva zní banálně komunálně, ale není.

David Rath je odporný člověk, zloděj, defraudant a špína chlap, který se choval vždy nízce a vyznával jen a pouze svůj vlastní prospěch, jak v politice, tak v civilním životě. Není tedy jediný důvod litovat jej. Během soudního procesu využil všech prostředků, aby se vyhnul trestu, na tom není nic nezákonného, nicméně to vypovídá o skrupulích pana doktora.

Z pohledu laického pozorovatele vypadá akce státních zástupců, kteří zorganizovali přepadovou kontrolu v teplickém vězení, jako obyčejná pomsta a svévole, protože „do tepláků“ dostala pana Ratha právě Lenka Bradáčová, nynější vrchní státní zástupkyně. Z hlediska práva a předpisů se asi nedá činnosti státních zástupců nic vytknout, nicméně jak matraci, tak džíny odsouzenec užíval se souhlasem „věznitelů“. Jen zatím nedodal lékařské potvrzení o tom, že má bolesti zad. Jak řekla paní Bradáčová, pochybení vězeňské služby bylo prý nalezeno vícero, rozpoutala tím spekulace na téma, zda povolení zdravotní matrace odsouzenému nebylo náhodou trestným činem. A dostáváme se k jádru věci.

Výkon pozemské spravedlnosti má být trestem a zároveň pokusem o nápravu zločincovu, nikoli pomstou, jak se domnívají mnozí spoluobčané. Je tedy poněkud absurdní, pokud budeme pod dohledem těch nejvýše postavených veřejných žalobců ničit odsouzenému spánek z čistě formálních důvodů a pro radost ze striktního dodržení litery zákona. Anebo ano a šikana odsouzených se po třiceti letech vrací do repertoáru našeho státu? Z mého pohledu by bylo mnohem lepší, kdyby se mezi legální možnosti vrátil třeba trest půstu, než abychom směli vybraným odsouzeným takto odpírat lidské zacházení. Klesáme tím totiž na úroveň Davida Ratha.

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky
Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

Premium

Parkování zadarmo díky fíglu. Stačí si připlatit za vlastní espézetku

Parkuj na modré | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Češi parkující v centru Prahy na takzvaných modrých zónách zkoušejí fígl, jak nezaplatit za parkovné svého auta ani...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...