27. září 2015 14:14 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Nesmějme se exprezidentovi. Vítej, levičáku Klausi!

Dosluhující prezident Václav Klaus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dosluhující prezident Václav Klaus | foto: MAFRA- Tomáš Krist

Bývaly doby, kdy Václav Klaus hlásal, že veškeré aktivity tzv. občanské společnosti jsou škodlivé. Zvlášť hlasitě tato moudra zněla zejména v období opoziční smlouvy, tedy v časech mocenského kartelu s Milošem Zemanem.

Tehdejší předseda ODS zhusta neopomněl přidat dobrou radu: Každý, kdo chce mluvit do veřejných věcí, nechť si založí politickou stranu, vyhraje s ní volby a následně svůj zájem prosadí. I v otázce referenda byla Klausem založená ODS vždy neoblomná – tento nástroj se dle modrých má využívat pouze ve výjimečných situacích, viz náš vstup do Evropské unie.

Silná eroze Klausovy pravicové zásadovosti, která se projevovala i kádrováním poživatin, sportů či oděvů, byla zaznamenána v roce 2007, kdy jako prezident vyjádřil ochotu vlastním tělem bránit výstavbě budovy Národní knihovny podle návrhu Jana Kaplického. Na skutek nedošlo jen proto, že přeochotný Pavel Bém jako pražský primátor projekt zlikvidoval.

Nynější situace s uprchlíky hrnoucími se do EU a fakt, že Česká republika byla v úterý přehlasována na schůzce ministrů vnitra, exprezidenta Klause vehnala do řad „samozvaných petentů“. Hodlá prý i sběrem podpisů usilovat o referendum či předčasné volby, má prý mandát těch, kteří petici podepsali, i mandát exprezidenta.

Nesmějme se Václavu Klausovi za to, že pochopil, buďme rádi, že je schopen nahlédnout fakt, že dosud vykládal o občanské společnosti jen samé hlouposti. Přejme mu do budoucna otevřenou mysl a chuť do veřejného angažmá, třeba mu tyhle aktivity přinesou víc poznání a nadhledu než roky rozhodování v nejvyšších patrech moci.

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz