Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid 3 °C zataženo Předplatné LN
24. října 2015 19:24 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Zachování chaosu. Praha trpí vinou amatérismu zastupitelů ANO

Praze vládne stará parta, zlobí se magistrátní náměstek Matěj Stropnický. Bere... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Praze vládne stará parta, zlobí se magistrátní náměstek Matěj Stropnický. Bere... | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Je nám líto, těmito slovy začíná prohlášení pražské ČSSD k nočnímu vyhazování z rady hlavního města Prahy. Podobná uplakaná slova jsme mohli slyšet i z úst náměstka primátorky Petra Dolínka. ČSSD přišla o dvě místa radních a přitom, podle pana Dolínka, je naprosto v pořádku, že ČSSD pomohla odvolat koaličního náměstka Matěje Stropnického.

Napřímo řečeno, byli jsme účastni koaličního podrazu a divíme se, že se někdo odhodlal k odvetě. Úplně nejsměšnější je, že se ČSSD schovává za opoziční kritiku zastupitele Hudečka vůči náměstkovi Stropnickému. Příkladný koaliční partner.

Největší odpovědnost za pražský chaos však padá na hlavu hnutí ANO. Jako vítěz voleb a nejsilnější strana v koalici má mít jasno. Co na tom, že si dnes někdo mne ruce nad faktem, že z rady hlavního města vypadl „agent“ paní Kleslové Michal Hašek (ANO), když se hnutí dvanácti hlasy ze sedmnácti podílelo na rozpoutání noční vyhazovací hysterie.

Poslední pražská koaliční krize byla na konci srpna a „řešení“ vydrželo ani ne dva měsíce. Dnes ANO stále bohorovně tvrdí, že chce udržet koalici. Starostové ji mají za mrtvou, nicméně je opět spousty času na jednání, tentokrát do 5. listopadu, a do té doby všechny hlavy vychladnou a problémy uvnitř koalice se budou zas zahlazovat.

Ono by to všechno vlastně šlo domluvit, i třeba výměna pana Stropnického za někoho ze Strany zelených, kdo má respekt a důvěru, jenže ANO dnes nemůže ručit vůbec za nic, primátorka nedisponuje všemi sedmnácti hlasy vlastních zastupitelů. Takže nás nemine provizorium.

Opozice si může mnout ruce, protože to, co předvádí v Praze koalice, odstraší i nejskalnějšího příznivce manažerismu „prostě to zařídíme“. Nezařídili skoro nic a navenek působí koalice stejně odpudivě jako předchozí rozhádané garnitury. Aby to v Praze fungovalo, musel by Andrej Babiš každé ráno, cestou do práce na ministerstvo financí či na vládu, udělat odbočku a pražským zastupitelům či radním za ANO zvednout mandle a upravit „bojovou“ morálku. Touto metodou by jistě bylo možné zvýšit vliv paní Krnáčové na vlastní zastupitele. Jenže to není v silách pozemské bytosti, takže Praha je opět matkou politických slepých uliček.

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky
Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Jiří Strach | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou
NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou

Před třemi lety se Janě Ryšánkové obrátil život naruby. Byla v pátém měsíci těhotenství, když jí lékaři oznámili, že má rakovinu v pokročilém stádiu.