Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

Němečtí kuřáci mají opět těžší život

Česko

Od 1. ledna si obyvatelé sousedního Bavorska nezapálí už ani na Oktoberfestu. Protikuřácké zákony se liší podle spolkové země

BERLÍN/PRAHA Podobně jako jiné země přitvrzuje i Německo v boji proti kouření. Úderem silvestrovské půlnoci museli číšníci v devíti spolkových zemích ze stolů hospod, diskoték i barů odstranit všechny popelníky. V platnost totiž vstoupila přísnější protikuřácká legislativa.

Milovníci modrého dýmu si tak v gastronomických zařízeních na cigaretu budou muset nechat zajít chuť. Své libůstce se budou moci oddávat pouze v oddělených prostorách restaurací - a to jen v některých částech Německa.

Zatímco na nádražích, na letištích, ve vlacích, ve školách a na úřadech se nesmí kouřit už teď po celé zemi, panují v případě restaurací regionální rozdíly. V Dolním Sasku a Hesensku neměli kuřáci dovoleno si zapálit v hospodách ani loni. Včera se k tomuto trendu přidalo dalších devět spolkových zemí. Některé z nich, například BádenskoWürttembersko, však tolerují cigaretový dým v oddělených místnostech restaurací. Samozřejmě za předpokladu, že tyto podniky vůbec mají víc než jednu místnost. Ve zbylých spolkových zemích začnou přísnější protikuřácké zákony platit v průběhu tohoto roku.

Nejdál jde ve svém tažení proti konzumentům nikotinu Bavorsko. Tamní zákonodárci nepřipustili kouření ani v oddělených místnostech restaurací. Stejně tak bude zapálení cigarety tabu v tradičních „pivních stanech“, jak je znají například návštěvníci Oktoberfestu. V Bavorsku se bude smět kouřit jen v letních předzahrádkách.

A co milovníci dýmek?

Zpřísnění protikuřácké legislativy je zamýšleno jako ochrana zdraví nekuřáků, kteří se v hospodách stávají často nedobrovolnými pasivními kuřáky. To řada Němců vítá. Existují však lidé, kteří tyto tendence odmítají.

„Když si dám pivo, chci si u toho zapálit. Pokud mi to nedovolí, tak sem nebudu chodit,“ prohlásil pro agenturu Reuters Hans Dorsmann, „štamgast“ jedné berlínské hospůdky.

Proti zákazu kouření v restauracích protestuje také Německý svaz provozovatelů hotelů a restaurací. Tato organizace podporuje stížnost, kterou podal v této souvislosti ke Spolkovému ústavnímu soudu hostinský Ulrich Neu z jihoněmeckého Tübingenu. Obává se totiž, že díky zákonu přijde o zákazníky.

Znevýhodněni se však cítí také kuřáci dýmek. „Zase jsou postiženi ti nesprávní lidé,“ cituje server Netzeitung Wolfganga Dietze, jehož firma vyrábí dýmky. Fajfku si totiž podle něj nelze vychutnat během krátkého postávání před hospodou.

Na těžší život si však budou muset zvyknout i kuřáci v řadách politiků. Bývalý kancléř Helmut Schmidt svého času odpovídal na dotazy novinářů vždy zahalen v cigaretovém dýmu. To nedávno odsoupivší ministr práce Franz Müntefering před časem vtipkoval, že si nechá na dvoře ministerstva postavit speciální kuřácký stan.

Kde není dovoleno si zapálit v restauraci: V Evropě zakázalo vstup kuřákům do restaurací jako první Irsko v roce 2004. Úplné nebo částečné zákazy platí také například ve Velké Británii, Itálii, Norsku, Švédsku či Finsku. Od včerejška si nelze zapálit v řadě německých ani francouzských kaváren, barů a restaurací.

Autor: