5. prosince 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Agenti BIS vyškolí poslance proti zahraničním zpravodajcům

Michal Koudelka, ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michal Koudelka, ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS). | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Nemyslete si, že když si s někým telefonujete v centru Prahy, že se důvěrný obsah hovoru nemůže dostat za hranice Česka. Hlídejte si, abyste nepoužívali pro služební účely soukromý e-mail. A vězte, že i zdánlivě okrajové informace o fungování státu mohou cizí zpravodajské služby využít proti nám. I tak by mohly znít instrukce šéfa civilní kontrarozvědky poslancům.

Ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka chce pro vybrané poslance uspořádat speciální školení, zaměřené na rizika spojená s pronikáním zahraničních agentů v Česku. „Poslanci – zejména z výboru pro bezpečnost a stálé kontrolní komise pro činnost BIS – se svým zvolením do Poslanecké sněmovny nepochybně stanou terčem zájmu zpravodajských služeb cizí moci.

Jsem proto připraven všem, kdo o to projeví zájem, nabídnout naše odborné znalosti z této oblasti a na novou situaci je připravit,“ řekl LN Michal Koudelka, ředitel BIS. Redakci zajímalo, jestli se školení zúčastní i Radek Koten (SPD), novopečený šéf výboru pro bezpečnost, který čelí kritice za sdílení článků z proruských webů. Do uzávěrky vydání LN se ale nevyjádřil.

Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky