10. listopadu 2017 6:15 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Babiš chce zdanit církevní restituce, toleranci vlády ANO tím podmiňují komunisté

Andrej Babiš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Čtyři roky lidovci blokovali, aby se otevíralo schválené majetkové vypořádání státu s církvemi, podmiňovali tím své setrvání ve vládě. Po volbách už ale koaliční závazky neplatí a snaha o revizi církevních restitucí je zpátky.

Tento požadavek, coby jednu z podmínek tolerance vlády Andreje Babiše (ANO), vznesli komunisté. Konkrétně chtějí, aby se na dosud nevyplacené náhrady za majetek, který z různých důvodů nemohly dostat církve zpátky, nasadila devatenáctiprocentní daň z příjmu. A vítěz voleb Babiš s tím souhlasí. „Určitě. Není důvod, aby se to nedanilo. V rámci koalice nebylo možné se k tomu vrátit, teď to asi možné bude,“ řekl LN.

Početně to vychází. K dodanění náhrad se vedle KSČM a ANO hlásí také SPD Tomia Okamury. „Tento návrh prosazujeme již z minulého volebního období,“ sdělil LN Okamura. „Proticírkevní“ blok tak disponuje pohodlnou většinou 115 hlasů.

Náhrady podle zákona činí 59 miliard bez zohlednění inflace, částka se vyplácí po dobu třiceti let, což odpovídá necelým dvěma miliardám ročně. Poprvé odešly peníze na účty sedmnácti církví v roce 2013, naposledy se tak stane v roce 2043. Když komunisté loni o zdanění náhrad prvně usilovali, spočítali benefit pro státní kasu na zhruba 11,5 miliardy.

„Věříme v to, že dohody se mají dodržovat. Uvedené snahy nemají opodstatnění a postrádají logiku,“ odmítá politizaci restitucí Stanislav Přibyl, generální sekretář České biskupské konference.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!