16. dubna 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Bankéře v Česku platí nejlépe Petr Kellner. Přijdou si i na milion eur ročně

Petr Kellner. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Kellner. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA O platech se nemluví. Týká se to všech, ale finančníků, kteří berou řádově více než většina lidí, dvojnásob. Zatímco banky na Západě o platech ředitelů veřejnost již nějakou dobu informují, u nás to doposud bylo tabu. Nyní, díky tlaku regulačních a dohledových úřadů Evropské unie, nastává změna – banky musejí prozradit (bez uvedení jmen), kolik z jejich manažerů bere více než milion eur ročně. Nařízení platí i pro Českou republiku a vztahuje se i na konsolidované údaje některých významných podniků ze skupiny.

Ze stovek finančníků, kteří pracují v top pozicích 51 českých bank a propojených osob, které podle evropského nařízení zveřejňují konsolidované údaje v České republice, mělo v roce 2017 pouze osm roční plat včetně odměn nad milion eur, tedy více než 25 milionů korun. Většina, konkrétně pět, pracuje ve skupině PPF Financial Holdings, do níž patří poměrně malá PPF banka, a již kontroluje nizozemská společnost nejbohatšího Čecha Petra Kellnera (55).

Dokonce i nejlépe placený český finančník, který v roce 2017 obdržel minimálně 75 milionů korun, je zaměstnancem PPF. Další tři s ročním platem milion a více eur pracují v České spořitelně, ČSOB a v Moneta Money Bank (dříve GE Money Bank), jejíž předchůdkyní byla Agrobanka. Vyplývá to z informací, které banky podle zákona každé čtvrtletí posílají regulátorovi trhu České národní bance.

Nemusí se ovšem nutně jednat o zaměstnance pracující přímo v České republice. Například podle vyjádření skupiny PPF všech těchto pět osob pracuje nikoliv přímo v PPF bance, ale v PPF Financial Holdings, konkrétně v Home Creditu. Čtyři z nich navíc pracují v zahraničí mimo EU.

Platy bankéřů

Platy bankéřů

Nařízení EU z roku 2013 ukládá bankám hlásit institucím, jež vykonávají regulaci trhu a dohled, počet vybraných pracovníků a zařadit je – bez uvedení jmen či osobních údajů – do příjmových skupin. Údaje pocházejí z roku 2017, loňská čísla budou zveřejněna během letošního roku.

O bankéře, kteří nosí domů více než milion eur ročně, se LN začaly zajímat poté, co byla začátkem března zveřejněna publikace Evropského orgánu pro bankovnictví (EBA), který vznikl v roce 2011, zejména v reakci na globální finanční krizi z roku 2008.

ilIstván Léko

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz