20. prosince 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Kauzu Čapí hnízdo je třeba urychlit, říká Bradáčová v rozhovoru pro LN

Lenka Bradáčová, Vrchní státní zástupkyně v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lenka Bradáčová, Vrchní státní zástupkyně v Praze. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Policie se dotační kauzou Čapí hnízdo zabývá už od prosince 2015. Jak obvinění v čele s premiérem Andrejem Babišem (ANO), tak veřejnost netrpělivě vyhlížejí, s jakými závěry svého pátrání přijde. Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová má za to, že vyšetřovatelé otálejí.

Nevěřím ve spasitele, v národní úděl, říká Bradáčová v rozhovoru pro LN

Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová bilancuje vyšetřování kauz právě končícího roku. V rozhovoru pro LN hovoří mimo jiné o vyšetřování kauzy Čapí hnízdo, kvalitní práci BIS, kriminalitě na internetu či neumění komunikace mezi lidmi naživo i na sociálních sítích. Do nového roku si přeje, aby se do veřejného prostoru vrátilo více pravdy.

Rozhovor najdete ve čtvrtečním vydání Lidových novin.

„S ohledem na délku řízení jsem již v říjnu tohoto roku iniciovala kontrolu nad postupem dozorového státního zástupce. Shodli jsme se na závěru, že dozorový státní zástupce nepřistupoval k policejnímu orgánu dostatečně důrazně a efektivně. Bylo přijato opatření k nápravě,“ řekla žalobkyně v rozhovoru pro LN.

Dozorující státní zástupce „čapí“ kauzy Jaroslav Šaroch by měl být podle Bradáčové přísnější. „Musí být důraznější a zajistit co nejrychlejší ukončení vyšetřování,“ uvedla dlouhodobě nejvlivnější žena České republiky.

Kdo prodlužoval vyšetřování?

V uplynulých týdnech veřejným míněním hýbala kauza kolem premiérova syna, jeho zdravotních problémů a pobývání na Krymu. Vyvstala otázka, zda Andrej Babiš ml. a lidé kolem něj úmyslně nenatahovali vyšetřování, protože i premiérův syn je jedním z­ obviněných v dotační kauze.

Podle Bradáčové však jeho pobyt na Krymu a ve Švýcarsku vyšetřování neprodlužoval. „Pro úplnost musím poznamenat, že délka řízení nebyla primárně ovlivněna procesní situací ve vztahu k jedné z obviněných osob, která se zdržuje mimo území České republiky. Postup vůči ní nebyl důsledný, avšak ukončení věci nebylo na její součinnosti závislé,“ řekla.

Vyšetřování politických kauz podle ní vždy vyvolává mimořádně silné emoce. Teď o to víc, že jde o první případ, který se týká premiéra ve funkci. „V nedávné době jsem obdržela podnět jedné novinářky, která mě mimo jiné nabádala, abych si při svém rozhodování uvědomila, že až se vymění politická reprezentace a zeslábne vliv té nynější, pak budou mé kroky přezkoumány a vyvozena odpovědnost,“ uvedla Bradáčová.

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz