Neděle 7. června 2020svátek má Iveta, Slavoj 18 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Češi mají nejdražší mobilní služby v Evropě. Data jinde stojí i o 85 % méně

Mobilní telefon. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mobilní telefon. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Praha Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO) rozpoutala svým nedávným výrokem o cenách mobilních dat, za něž prý mohou zákazníci, novou diskusi o českém evergreenu – vysokých cenách mobilních služeb. Analýzy historicky i aktuálně ukazují, že jedny z nejvyšších cen v EU jsou dlouho českou realitou.

I když ceny mobilních služeb vzbuzují v Česku velké vášně, dlouhodobě se s nimi vlastně nic neděje. K drobné kosmetické úpravě došlo zhruba v roce 2013, kdy čeští operátoři postupně uvedli na trh neomezené tarify. Tedy tarify, kdy zákazník získá neomezený balíček volání a SMS a k tomu určitý objem dat. Jako první s nimi tehdy přišel operátor O2, tarif s 1 GB dat stál před šesti lety 749 korun měsíčně. Dnes získá zákazník za stejnou cenu tytéž služby, jen objem dat se během let zvedl na 3 GB.

Letmý pohled za hranice ovšem odhalí, že také toto je tarif, který u sousedů patří do minulosti. I v Německu, kde jsou rovněž ceny mobilních služeb dlouhodobě vysoké, lze pořídit neomezený tarif se 4 GB dat za cenu v přepočtu asi 642 korun za měsíc. Drahé mobilní služby v Česku dlouhodobě potvrzují nejrůznější průzkumy. Například společnost Point Topic mapovala ceny ve třetím čtvrtletí loňského roku. Češi podle ní platí za 1 GB dat nejvíc v Evropě, v přepočtu asi 149 korun. Naopak ve Finsku či Rakousku vyjde 1 GB na 23 korun, což je o 85 % méně.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....