Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

Česká hlava přihlášky neprověřuje

Česko

PRAHA Na galavečer, kde se předávají ceny, peníze mají, ale na důkladné prověření přihlášek prostředky nenajdou. To je problém organizátorů soutěže Česká hlava, projektu na podporu vědecké a technické inteligence.

Porota letos udělila cenu v kategorii Industrie výrobku, který podle všeho není originální. Přitom je kritérium unikátnosti jednou z hlavních podmínek pro ocenění v této kategorii. Konkrétně jde o cenu za počítačový program na přepisování mluveného slova do psané podoby. Cenu získala firma C. C. Novasoft se softwarem NovaVoice. Podobný software nabízí ovšem v Česku už více než rok také firma Newton Technologies.

Přitom ve statutu soutěže je výslovně uvedeno, že cena se uděluje firmě, která v období nejvýše 12 měsíců před datem uzávěrky přihlášek realizovala nejvýraznější novou technologii či výrobek na území naší republiky. Uzávěrka soutěže přitom byla 15. září tohoto roku. Jak mohlo k tomuto lapsusu dojít? Soutěž Česká hlava má celkem sedm kategorií.

Pokračování na straně 3

Česká hlava přihlášky o ceny neprověřuje

Dokončení ze strany 1

O cenu Industrie se může přihlásit každá firma, která v přihlášce porovná svůj výrobek nebo technologii s již existujícími. Letošní cenu Industrie dostala firma C. C. Novasoft. V přihlášce, kterou má redakce LN k dispozici, jsou tyto informace uvedeny, ale organizační výbor České hlavy údaje neprověřuje.

„Není to v našich silách, jen kontrolujeme, zda přihláška obsahuje všechny statutem dané náležitosti,“ říká Václav Marek, předseda organizačního výboru České hlavy. Přitom má projekt podle svých internetových stránek neskromný cíl dosáhnout společenského povědomí na úrovni jakési národní Nobelovy ceny.

Formálně bezchybná přihláška pak putuje k posouzení před jedenáctičlennou porotu, která rozhoduje o udělení cen. „Vycházíme z informací v přihlášce,“ říká předsedkyně poroty profesorka Eva Syková. A dodává, že nemají tolik času, aby mohli údaje kontrolovat.

Problém je také v unikátnosti oceněného softwarové řešení NovaVoice. Podle Slovníku cizích slov znamená slovo „unikátní“ jediné svého druhu, jedinečné. Tomu ale oceněný výrobek neodpovídá.

Programy pro přepis řeči a hlasové diktování jsou již více než 15 let vyvíjeny také na Technické univerzitě v Liberci v týmu vedeném profesorem Janem Nouzou. Výsledky tohoto týmu byly už od roku 2003 představovány široké veřejnosti (jak v tisku, tak i v televizi). Firma Newton Media, předchůdce Newton Technologies, měla možnost vyzkoušet si jimi vyvinutá řešení již v roce 2006 a na základě toho vznikla spolupráce, jejímž konkrétním výsledkem je dnes několik typů komerčního softwaru určeného pro přepis řeči.

Projekt Česká hlava je soukromou iniciativou, která chce podporovat vědeckou a technickou inteligenci. Záměr je jistě ušlechtilý. Bohužel prestiži klání škodí, že statut soutěže nebyl v tomto případě dodržen a nikdo neprověřil údaje v přihlášce. Přitom organizační výbor dokáže sehnat nemalé finanční prostředky na pořádání galavečera, kde se ceny předávají. Jistě by se našlo pár desítek tisíc pro odborníky, kteří by informace v přihlášce posoudili. „Uznávám, že tyto výtky jsou namístě a zasadím se o to, aby v příštím ročníku České hlavy již takové problémy nenastaly,“ říká Václav Marek.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!