Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 16 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Faraoni z Egypta míří do Česka. Národní muzeum uvede mimořádnou výstavu

Král Raneferef, který se objeví v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Král Raneferef, který se objeví v Praze. | foto: Český egyptologický ústav FF UK

KÁHIRA/PRAHA „Obdobná výstava se v ČR ještě nikdy nekonala,“ říká ředitel Národního muzea. Nevídané zážitky slibují i čeští egyptologové, kteří v místě pracují přes 60 let.

Není skoro archeologické sezony, kdy by se expedice Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy nepochlubila parádním objevem ze starověkých dějin. Prestižní ústav vznikl před šedesáti lety a na příští rok 2020 si přichystal pěkný dárek: vysněnou výstavu Sluneční králové, jíž se zhostí Národní muzeum (NM). O zápůjčce nesmírně cenných artefaktů na Hrad se jednalo už za prezidentování Václava Klause.

„Na přípravě výstavy se pracovalo léta. Jednání probíhala a probíhají u nás doma, v Egyptě i v Německu. Za českou stranu se jich účastní zástupci Univerzity Karlovy a fakulty počínaje rektorem a děkanem, vlády, ministerstva kultury, financí a zahraničí i naší ambasády v Káhiře a mnozí další. Je třeba zmínit i podporu pana premiéra Andreje Babiše, který téma výstavy projednával i na nedávném setkání s egyptským prezidentem Abdal-Fattáhem Sísím, stejně jako našeho pana velvyslance,“ nastínil LN okolnosti složitých jednání profesor Miroslav Bárta, šéf ústavu a slavné koncese v Abúsíru.

Egyptologie: strategická věda

A Češi se mají čím chlubit! Během šesti dekád se interdisciplinární týmy vědců pod vedením legendárního Miroslava Vernera a nověji Bárty zasloužily o odkrytí pyramidového komplexu panovníka Ranefera s unikátními sochami a papyry, šachtového hrobu kněze Iufaa s pohřební výbavou a soubory textů i dalšími objevy. „Zmínil bych dále hrobku královny matky Chentkaus III., hrobku bájného mudrce Kairese, chrám Ramesse II. nebo hrobky vysokých hodnostářů Nefera, Kara, Neferínpua a mnoha dalších včetně princezny Šeretnebtej,“ vypočítává profesor Bárta.

Z obecnějších přínosů jmenuje satelitní snímkování pyramidových polí – první na světě –, mezioborové teoretické výzkumy včetně seminářů pro OECD a americkou nebo českou armádu i bádání týkající se dynamiky civilizací v závislosti na proměnách vnějšího prostředí. „Naším mottem je trendy ve výzkumu významně spoluutvářet,“ dodává Bárta, dle nějž je egyptologie strategickou vědou.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!