6. března 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Italský novinář ‚na útěku‘ varuje před mafií ’Ndrangheta i v Česku. Je prý nelítostná

Antonio Papaleo odhalil na Slovensku citlivé kauzy, od té doby žije prakticky... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Antonio Papaleo odhalil na Slovensku citlivé kauzy, od té doby žije prakticky... | foto: Richard Cortés, Lidové noviny

ŘÍM/PRAHA  Antonio Papaleo vede dobrodružný život. Jedním z jeho největších odhalení byl případ kriminální činnosti skupiny slovenských podnikatelů v Hongkongu. Od té doby je terčem nejrůznějších forem vyhrožování. Telefonní SIM karty střídá jako ponožky, často mění bydliště. „Jsem novinářem na útěku,“ přiznává Papaleo.

Jedním z ohnisek jeho zájmu jsou italské mafiánské skupiny působící ve střední Evropě. Papaleo v exkluzivním rozhovoru pro LN popsal základní principy fungování klanu ’Ndrangheta, který je podezřelý z podílu na vraždě slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové.

Podle Papalea je ’Ndrangheta postavena na rodinných vazbách a spory řeší s neobvyklou dávkou násilí. „Bohužel se stalo, že z Německa se tyto skupiny v uplynulých letech přesunuly do České republiky, Polska a na Slovensko. Zde se jim daří zpeněžit činnost z jižní Itálie – zejména obchodování s drogami,“ tvrdí Papaleo.

Popsal i zážitky z pátrání po stopách této kalábrijské zločinecké organizace. „Setkal jsem se s několika lidmi – a v některých případech se s nimi musel sblížit –, kteří byli součástí ’Ndranghety. Jejich společnou charakteristikou je, že nemají žádnou úctu k ostatním lidem – samozřejmě vyjma svých milovaných či rodiny. Někdy ale ani to ne,“ popsal Papaleo.

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky