4. července 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Jak se prodávala Mostecká uhelná? Politici a špioni zaspali

Antonín Koláček si za privatizací Mostecké uhelné stojí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Antonín Koláček si za privatizací Mostecké uhelné stojí. | foto: Richard Cortés, Česká pozice

PRAHA Prezident Miloš Zeman s­ gustem kritizuje zpackanou privatizaci OKD. Když však byl na přelomu milénia premiérem, jeho vláda se dopustila podobného privatizačního lapsu. Při prodeji podílu v Mostecké uhelné společnosti (MUS) v roce 1999 podle policie vznikla státu nejméně třímiliardová škoda.

Svědčí o tom text obžaloby skupiny uhlobaronů, který se LN podařilo získat.

Opěrným bodem rozplétání kauzy MUS je posudek společnosti BDO Appraisal services – Znalecký ústav. Znalci spočítali, že český stát za severočeské doly mohl utržit 3,9 miliardy korun. Politici však naletěli skupině manažerů a podnikatelů, kteří v současnosti čekají na soudní líčení. Jsou jimi Antonín Koláček, Jiří Diviš, Petr Kraus, Oldřich Klimecký, Marek Čmejla a Robert Sýkora. Vyšetřovatelé je viní, že uvedli stát v omyl a­způsobili mu škodu 3,3 miliardy korun. Zemanův kabinet podíl ve výši 46,29 procenta prodal jen za 650 milionů.

Z obžaloby však také vyplývá, s jakým klidem až bohorovností se odpovědní politici dnes k případu stavějí. Navíc se ukazuje, že v­době privatizace selhala Bezpečnostní informační služba (BIS), která komplot kolem privatizace neodhalila. „Na základě zprávy BIS vláda rozhodla, že nic nebrání prodeji akcií,“ zapsali si kriminalisté při výslechu exministra financí Pavla Mertlíka, který byl za prodej státního podílu spoluodpovědný.

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na Lidovky.cz