16. května 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Kdo povede finance? Ve hře je i Sobotka, naznačuje předseda sněmovny

Bohuslav Sobotka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohuslav Sobotka. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Hnutí ANO dodalo jméno osoby, která by měla v čele ministerstva financí nahradit Andreje Babiše, ale vládní krize tím nekončí. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) odmítl nominaci nynější náměstkyně Aleny Schillerové s ­tím, že pro sociální demokraty není důvěryhodná.

V tuto chvíli ANO žádný jiný personální nápad nemá, zkusilo to ještě s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem, ale ten se oranžovým nelíbil, protože před politickou kariérou pracoval pro holding Agrofert.

Sociální demokraté mají za to, že není potřeba, aby odvolání Babiše podmiňovala shoda na novém ministrovi. „Bylo by ústavně konformní, aby byl vedením ministerstva financí dočasně pověřen pan premiér,“ uvedl předseda sněmovny a člen grémia ČSSD Jan Hamáček.

I dočasné pověření by však musel Sobotkovi přidělit prezident a ­Miloš Zeman prozatím premiérovy kroky odmítá či bojkotuje. Návrh na odvolání Babiše leží na Hradě od předminulého pátku.

Na to, jak se k vývoji krize postaví hlava státu tentokrát, si všichni počkají do příštího úterý. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na sociální síti oznámil, že až tehdy se jeho zaměstnavatel vyjádří k prozatímní absenci vyjednaného náhradníka za Babiše.

Hnutí hodlá s dalším návrhem přijít do středy, ale není moc kde brát. Ti, kdo by byli ochotní jít na ostřelovaný resort, jsou spojení s­ Agrofertem či Babišem. Ti ostatní nemají zapotřebí stát se pěšákem v předvolební kampani.

Pokud se dočasného svěřenectví ministerstva financí ujme premiér, je to podle Babiše konec koaliční spolupráce a ANO trojbarevnou vládu opustí. Pak se otevírá cesta k menšinovému kabinetu sociálních demokratů s lidovci. Jeho výhodou by bylo, že jde o­ jednu z mála variant, při nichž není potřebná součinnost s Hradem.

kmsKateřina Surmanová

Najdete na Lidovky.cz