21. května 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Mobily jsou bez Androidu neprodejné. Situace kolem Huaweie zaměstnává hlavně armády právníků

Podporovatel firmy Huawei s transparentem v ruce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podporovatel firmy Huawei s transparentem v ruce. | foto: Reuters

PRAHA Druhý největší světový výrobce smartphonů má vážný problém. Aktuální americké nařízení, které zakazuje prodej amerických komponent vybraným čínským společnostem, se totiž pravděpodobně týká i softwaru. Huawei by tak mohla přijít o důležité prvky operačního systému Android. To by z jeho smartphonů učinilo obtížně použitelné a v podstatě neprodejné kusy.

Google se silně zabývá variantou, že podle aktuálních nařízení americké administrativy bude muset čínské společnosti Huawei přestat dodávat některé své služby a svůj software.

„Budeme postupovat v souladu s nařízením. Momentálně zkoumáme, jaké to bude mít důsledky,“ říká Alžběta Houzarová, mluvčí české pobočky Googlu, s tím, že zatím ani centrála firmy nemá v celé záležitosti jasno. 

Aktuálně tak situace zaměstnává především armády právníků. Ani samotná Huawei neví, jak se situace vyvine a jak ovlivní její působení na světových trzích. Firma zatím jen ujišťuje stávající uživatele, že v jejich případě se nic neděje.

V Česku se za jedno čtvrtletí prodá něco kolem jednoho milionu telefonů a modely Huawei a Honor (což je dceřiná značka Huaweie) tvoří odhadem asi čtvrtinu tohoto objemu.

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz