26. listopadu 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Nerozumí ani slovo. Žáků-cizinců v českých školách přibývá

Cizinci na českých školách často neumí ani slovo česky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cizinci na českých školách často neumí ani slovo česky. | foto: Shutterstock

PRAHA Podle odborníků může trvat až deset let, než si dítě osvojí druhý jazyk. Pokud ale začne žák vybavený jen cizím mateřským jazykem chodit do tuzemské školy, na porozumění výuce v češtině tolik času rozhodně nedostane.

Učitelé se stále častěji setkávají s žáky, kteří nerozumí ani slovo. Školy je přijmout musí. „Většina přichází do českých škol bez dostatečné znalosti vyučovacího jazyka, tedy češtiny,“ říká Lucie Soukupová ze společnosti META, jež takovým dětem pomáhá. Během pěti let jejich počet dle ministerstva školství vzrostl zhruba o­ 34 ­procent na 22 tisíc, a to jen v ­základních školách.

„Nejčastěji jde o děti z Asie, Ruska, Ukrajiny,“ upřesňuje Martin Staněk ze Základní školy Palmovka. Z tohoto výčtu si podle něho kantoři dokážou poradit ještě tak s ruštinou. Někteří žáci ale podle statistik ministerstva školství pocházejí třeba z Portugalska nebo Norska. Podle společnosti META potřebují školy pomoci. Ministerstvo by mělo podpořit výuku češtiny jako druhého jazyka.

„Mám skoro devět let. Jsem z Londýna. Jsem v Praze p ět t ýdnů. M ně to moc líbí být ve školu,“ vyprávěl nedávno Filip lámanou češtinou. I když má maminku Češku, vyrůstal v Anglii, a jeho mateřským jazykem je angličtina. Přestěhoval se však s rodiči do Prahy. „Začal chodit do normální třídy, kde ho první týden pozorovali, jak se zapojuje do kolektivu,“ popisuje Filipův start v české škole jeho maminka.

Chlapec česky aspoň částečně mluví, v tuzemských školách se ale zvyšuje počet žáků, kteří nerozumějí učitelce ani slovo. Jedná se o děti cizinců. Mohou to však být i žáci, kteří mají české rodiče, jen žili od narození za hranicemi. Statistiky ministerstva školství pamatují pouze na první skupinu. Podle posledních údajů chodí do základních škol téměř 22 tisíc dětí-cizinců.

MICHAELA TĚŠÍNSKÁ

Najdete na Lidovky.cz