17. ledna 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Nové verze hymny v tajnosti. Čtyři verze písně Kde domov můj si objednali olympionici

Hymna zní často sportovcům. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hymna zní často sportovcům. | foto: ČTK/AP

PRAHA Loni v létě si předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval objednal od skladatele Miloše Boka novou variantu české hymny. Vznikly čtyři verze, které byly natočeny loni v prosinci, ale dosud s nimi oficiálně nebyl nikdo seznámen, údajně je na ně tříměsíční „embargo“.

Zvěsti o nových verzích hymny ale již v­ kulturním prostředí kolují, ostatně při podzimním natáčení asistovaly televizní štáby, a tak dorazily i na ministerstvo kultury. Ministr Ilja Šmíd chce v blízké budoucnosti o nové podobě hymny uspořádat odbornou diskusi, ovšem zatím nemá finální pojetí k dispozici.

Česká hymna doznala inovace již před deseti lety, k 90. výročí republiky. Na popud tehdejšího premiéra Mirka Topolánka ji nově nahrál orchestr Národního divadla pod vedením Jiřího Bělohlávka. K dispozici byly rovněž čtyři verze – s mužským nebo s ­ženským sólovým zpěvem, ve sborovém podání a instrumentální znění. Autory úprav byli Otakar Jeremiáš a Jaroslav Krček, sóla nazpívali Adam Plachetka a Kateřina Kněžínková.

jmcJana Machalická

Najdete na Lidovky.cz