Středa 15. května 2024, svátek má Žofie
130 let

Lidovky.cz

Povolání plná výhod

Česko

Každé povolání lze nějak šikovně využít a při troše štěstí z něj vytěžit plno kladů. Přinášíme vám přehled profesí a s nimi spojených výhod, často užitečnějších než stereotypní benefity.

Slovo „benefit“ se skloňuje čím dál častěji. Firmy, které svým zaměstnancům nenabízí žádné zvýhodnění, jako levnější produkty, stravování za hubičku nebo připojištění, jsou těžce nemoderní. Služební auta či příspěvky na výuku jazyků začínají být standardní nefinanční lákadla. Permanentky do fitness centra, na masáže a další relaxační aktivity nejsou nic nového. Firmy se předhánějí v nejoriginálnějších výhodách a zapomínají, že některá povolání mají výhody přímo spojené s vykonáváním práce. Například bývaly doby, kdy si horník kromě platu přinesl domů i výslužku v podobě uhlí zadarmo. Dnes už to tak nefunguje, horníci dostávají místo uhlí prémie.

1) Dopravci Železničáři - I u nich platívalo za tradiční benefit takzvané deputátní uhlí, které kdysi za parního provozu obdržel každý železničář a mohl jím topit doma nebo na chalupě. Éra uhlí však skončila a s ní i tato výhoda. Ale zaměstnanci Českých drah rozhodně nemusí plakat.

Dnes si užívají režijní jízdné, mezi veřejností známé jako režijka. „Jde o specifický drážní benefit, jehož historie zřejmě spadá ještě do dob soukromých železnic v 19. století,“ popisuje Petr Šťáhlavský z tiskového oddělení Českých drah. „V žádném případě nejde o jakýsi pozůstatek socialismu, jak by si řada lidí mohla myslet.“

Nejedná se o zcela bezplatnou jízdenku. Zaměstnanci a jejich rodinní příslušníci, tedy manželé, manželky, děti nebo registrovaní partneři platí ročně částku stanovenou zaměstnaneckým tarifem. A nelimitují je české hranice. Zaměstnanci drah s rodinou se mohou levněji vydat po evropských kolejích, cestu si mohou protáhnout i do exotických koutů světa jako například Čína, Vietnam, Mongolsko, Turecko nebo Sýrie. K čemu je potom potřeba automobil, který spolyká tolik peněz a odmění vás jen troškou soukromí na cestách? Řidiči MHD - Mohli by se zadarmo svést s kamarádem z depa, když mají po službě, jenomže nemusí. Stejně jako železničáři mají levné roční jízdenky pro sebe i celou rodinu. I u nich platí, že automobil pro cestování alespoň ve městě téměř nepotřebují.

Zaměstnanci aerolinií - Na piloty a palubní průvodčí, tedy na létající personál, se vztahují veškeré zaměstnanecké benefity, které České aerolinie poskytují všem zaměstnancům (od příspěvku na penzijní připojištění až po různé slevy od externích dodavatelů). Navíc výhradně pro létající personál Českých aerolinií existuje pojištění proti ztrátě způsobilosti k výkonu povolání pilota nebo palubního průvodčího a úrazové pojištění.

„Pro veškerý personál, který přichází do kontaktu se zákazníky, tedy i pro palubní průvodčí a piloty, je povinná uniforma, kterou zaměstnancům poskytujeme bezplatně,“ říká Daniela Hupáková, ředitelka komunikace Český aerolinií. „Hradíme také náklady na její pravidelné čištění.“

Piloti mají navíc nárok na kvalitní brýle s dostatečnou UV ochranou, ty dostávají jednou za tři roky.

Létající personál má také nárok na lázeňskou rehabilitační péči. A pokud například bydlí v Brně a za prací musí do Prahy, tak na rozdíl od železničářů nedojíždí, ale dolétávají. Samozřejmě zadarmo.

2) Státní zaměstnanci Hasiči - Podle výzkumů je hasič v očích veřejnosti vysoce prestižním povoláním, což platí v celé Evropě. Pro děti jsou hrdiny už jen proto, že jezdí v hasičském voze a hasí. Další specialitou jsou všemožné bezplatné kurzy od horolezeckých až po potápěčské.

„Hasiči jsou dnes vlastně univerzálními záchranáři a musí si umět poradit v každé situaci,“ říká Petr Kopáček, mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR.

Policie - O příslušníky Policie ČR je dobře postaráno, jsou totiž štědře zaopatřováni státem. Namátkou uvedeme některé služební benefity, o kterých si zaměstnanec jiné instituce může nechat jenom zdát:

Pro policisty je zajištěna bezplatná psychologická péče a provoz anonymní Linky pomoci v krizi.

Pokračování na straně II

Dokončení ze strany I

Policistům, kteří studují nebo se účastní výběrového řízení, lze poskytovat studijní volno s nárokem na služební příjem.

Vymezenému okruhu policistů, jejichž služební poměr trval alespoň 15 let, se poskytuje k upevnění jejich zdraví ozdravný pobyt v délce 14 kalendářních dní v roce ve formě lázeňské péče (lázeňské léčebné ústavy zřízené ministerstvem vnitra) nebo tělesných rehabilitačních aktivit (odbor sportu ministerstva vnitra - Resortní sportovní centrum).

Pro potřeby policistů je zřízena síť resortních zdravotnických zařízení, která poskytují kvalifikovanou zdravotní péči Soudci, právníci - „Dobrá orientace v právní problematice je nepochybně výhodou pro vyřizování vlastních záležitostí,“ říká Radka Šimková z Městského soudu v Praze. V samotné precizní znalosti práva je ohromná moc.

To se hned jinak jedná na všech úřadech i v konkrétních životních situacích, jako je výměna zboží v záruce. Krásný příklad byl v českém filmu Roming, kde ústřední hrdiny zastavila policejní hlídka. Policisté měli navrch jen do chvíle, kdy se z jednoho pasažéra vyklubal právník. V jiném americkém filmu se protagonista vyhnul vězení za krádež vozu, protože poukázal na zákon z osmnáctého století, který se týkal práva na vlastnictví vozu či koně.

Učitelé - věděli jste, že učitel má na každou jednu hodinu zaplacenou druhou hodinu přípravy?

Pokud tedy za den odučí stejnou látku ve třech třídách má zaplacené dvě hodiny volna.

Přidejme prázdniny a volna, k tomu dalších čtrnáct dní na studium a nezapomeňte přičíst, že účast na výletech a projekcích pro studenty je pro učitele bezplatná. Učitelé jsou od svých žáků doživotně zásobení hygienickými potřebami a učitelky čokoládou ku příležitosti Vánoc a vysvědčení. Vychází nám z učení příjemné povolání. Jen kdyby děti tolik nezlobily. Lékaři - Ze všech lidí na světě nejlépe vědí, jakými chorobami trpí, a mohou si předepsat prášky podle vlastního uvážení. Nemají takové problémy dostat se k účinným lékům na předpis, které jsou dražší.

Jiná povolání Modelky - Procestují celý svět, i když jak samy tvrdí, poznají často jen hotelové pokoje. Součástí práce jsou i veselé rauty, na které se obyčejní smrtelníci dostanou jenom skrze fotky v bulváru. Dřív nebo později každá ovládá perfektně nějaký světový jazyk.

O jejich líčení se starají špičkoví odborníci, a to v případě přehlídek zcela bezplatně.

Výhodou je i přehled v módních trendech na dlouho dopředu. Málokdo ví, že módní trendy fungují stejně jako podniky za socialismu - plánovaně. Nejsou to zrovna pětiletky, ale s dvouletkami se potkáte. A pro pány je určitě vzrušující i možnost dostat se do zákulisí módních přehlídek, kdy se všechny krásky převlékají.

Fotbalisté - Fotbalisté a sportovci všeobecně mají nadstandardní lékařskou péči. Materiálně jsou zajištění sportovním vybavením a oblečením. Vrcholoví sportovci jsou takové modelky v trenýrkách. Většinou jsou kolem pětatřiceti za zenitem, a pokud jsou dobří, mají na účtu tolik, co nemá ani úspěšný hráč loterie. Mají relativně krátkou „pracovní dobu“ a plno slev a dárků od sponzorů. Platí za to ale daň v podobě velkých nároků na výkon.

TV moderátoři - jejich výhody se trochu liší podle finančního zázemí zaměstnavatele. Moderátoři mají obecně možnost dostat příplatek na úpravu zevnějšku. V ČT vám doporučí kadeřníka a zaplatí půlku ceny. Dostávají příplatek na oblečení.

Žurnalisté - mocnou zbraní každého pracovníka v médiích je press karta. S tímto průkazem se člověk bez větších problémů dostane na všelijaké akce jako výstavy, divadla, filmy nebo přednášky, samozřejmě zadarmo. Pochopitelným benefitem je bezplatně poskytovaný denní tisk i některé časopisy.

Až několik tisíc korun platu dostávali horníci ve formě deputátního uhlí. V roce 2007 ho vyměnili za příplatky na léky.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!