27. října 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Developerská anomálie. Starší byty v srdci Prahy vyjdou dráž než ty nové

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační foto | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Čtyřicet milionů korun za luxusní byt 4+kk v historickém centru Prahy? Žádný problém. Ceny starších nemovitostí v srdci české metropole překonaly částky, za které se prodávají byty nové.

V Praze 1 tak dle dat Trigemy, která se zabývá analýzami rezidenčního trhu, stojí metr čtvereční v novém developerském projektu přes 143 tisíc korun, za starší byt se průměrná cena metru čtverečního přehoupla přes 166 tisíc. Tyto částky navíc nejsou konečné. „Průměrné ceny za metr čtvereční budou pravděpodobně atakovat hranici 150 tisíc korun, v případě starších bytů až 180 tisíc,“ odhaduje Marcel Soural z Trigemy.

Rostoucí ceny bydlení v centru Prahy vytvářejí tlak na ty, kteří tu žijí, a tak čeští občané lokalitu opouštějí. Jen mezi lety 2001 až 2016 se počet obyvatel Prahy 1 snížil o 13 procent.

Luxusní byt 4+kk v historickém centru Prahy v Dušní ulici. Cena podle aktuální nabídky realitního serveru téměř 40 milionů korun, tedy bezmála 255 tisíc korun za metr čtvereční. Byt o stejných dispozicích v nově dokončeném projektu U Obecního dvora, v samém jádru metropole. Cena podle internetové inzerce přes 23 milionů korun neboli přes 140 tisíc za metr čtvereční.

Statistická data ukazují, že v Praze 1 jako v jediné čtvrti hlavního města vyjdou starší byty dráž než ty nové.

„Ceny se odvíjejí od atraktivity lokality, kvality provedení, výhledů, designu, architektury a dalších atributů,“ říká Prokop Svoboda, managing partner realitní kanceláře Svoboda & Williams, která se specializuje na obchod s luxusními nemovitostmi.

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz