Čtvrtek 26. listopadu 2020svátek má Artur 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Státní pomoc finančním žralokům? Předvolební plány ČSSD na oddlužení neplatičů mají trhliny

čssd | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy čssd | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA  Do hledáčku volebních stratégů se dostalo 351 tisíc lidí v­ neřešitelné dluhové pasti. Politické strany se předhánějí, kdo jim nabídne lákavější cestu z dluhů ven. O zatím největší předvolební „bombu“ se nyní postarali sociální demokraté – rádi by oddlužili statisíce lidí a současně nasytili jejich věřitele. Klíčem k tomu má být státem financovaný odkup pohledávek od věřitelů.

„Šlo by o ­jednorázový krok. Míří na nedobytné pohledávky, které drží dlužníky v ­šedé ekonomice a ­zatěžují i věřitele a exekutorské úřady,“ zdůvodnil svůj předvolební tah pražský lídr sociálních demokratů Petr Dolínek, ­hlavní garant návrhu. Ten vzešel z pražské ČSSD, dle Dolínka je totiž i v bohaté metropoli mnoho lidí v dluhové pasti. Přestože volební program strany o tomto plánu mlčí, má dle zákulisních informací podporu od členů ČSSD i ­premiéra Bohuslava Sobotky.

Zjednodušeně by šlo o vládní program, na základě kterého by Českomoravská záruční a rozvojová banka odkupovala od věřitelů jejich nedobytné pohledávky za předem stanovenou cenu. Za jednu pohledávku by dostali nejvýše 20 tisíc korun. „Dlužníci budou muset nový a výrazně nižší dluh vůči státu uznat a pokusit se ­ho splatit,“ popisuje místopředseda sociální demokracie Dolínek.

Návrh ČSSD se naopak jeví jako kompromis

Návrh by se zamlouval zejména věřitelům s desítkami tisíc nedobytných pohledávek vůči lidem, kteří jsou po uši v exekucích. Vymahatelnost se v těchto případech blíží nule. Pokud by banky, splátkové společnosti, dopravní podniky či operátoři své dluhy prodali státu, dostali by od něj štědře zaplaceno.

Dolínkův plán je pro ně tudíž atraktivnější než návrh ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO). Ten by šel jinou cestou. Otevřel by osobní bankrot i lidem, kteří dnes nezvládnou za pět let splatit povinných 30 procent závazků a zůstávají navěky v dluhovém žaláři. 

Nově by mohli být po sedmi letech oddluženi za předpokladu, že by se sice snažili dluh splácet, ale 30 procent by umořit nedokázali. Věřitelé, především banky, tento plán odmítají, protože by přišli o peníze. Sobotkův kabinet návrh sice posvětil, ale v parlamentu neprotlačil. Dnes je to hlavní téma, s nímž jde Pelikán do voleb jako dvojka ANO v Praze.

Návrh ČSSD se naopak jeví jako kompromis. „Věřitelům, dlužníkům i exekutorům se uleví,“ chválí jeho spoluautor poslanec Štěpán Stupčuk. Komu by se však neulevilo, je státní kasa. Podle Petra Polanského z prezidia Exekutorské komory ČR by ji návrh ČSSD přišel minimálně na 25 miliard. „Stát by navíc odkoupil pohledávky i­ od predátorských firem, jež roky půjčovaly prakticky každému,“ říká Radek Hábl z vládní Agentury pro sociální začleňování.

Kristián Léko

Autor

Kristián Lékokristian.leko@lidovky.czČlánky

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Ministr školství Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...