Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 1 °C polojasno Předplatné LN
14. září 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Studentek ‚ajťaček‘ přibývá. Snažíme se je povzbuzovat, říká děkan Fakulty informatiky v Brně

Žena u počítače - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žena u počítače - ilustrační foto. | foto: ČTK

PRAHA Mladá Jana vystudovala jednu z tradičně nejnáročnějších "IT" škol v tuzemsku, pražskou Fakultu elektrotechnickou ČVUT. A rozhodně se mezi převažujícími muži neztratila – vystudovala s vyznamenáním.

Takových žen, jež míří na kdysi „pánské“ fakulty, přibývá. „Ženy bývají často úspěšnější nežli studenti muži, jsou motivovanější a vědí, co chtějí studovat. A procentuálně častěji také dostávají červené diplomy za vynikající studium,“ říká v interview LN Petr Páta, nový děkan FEL, kde během dekády vzrostly počty studentek ze čtyř až na čtrnáct procent. Doktorandek je dokonce ještě více – patnáct procent.

Z miniankety LN na dalších vysokých školách v ČR vyplývá, že zájem žen o „ajtý“ obory roste.

„Dle mého názoru se zájem žen o informatiku velmi pozvolna zvyšuje. Přispívají k tomu i různé propagační akce, které v této oblasti ženy podporují,“ míní Jan Kratochvíl, děkan Matematicko fyzikální fakulty UK. Na pražském matfyzu už studentky informatiky tvoří zhruba pětinu. „Víme, že studentky informatiky jsou velmi dobré, a proto nás těší, že v podstatě stejné procento absolventek pokračuje v doktorském studiu, i když to často znamená nutnost skloubit mateřské povinnosti s náročným studiem,“ doplňuje Kratochvíl.

Mírně – po půlprocentech – se zvedají počty i na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity v Brně: „Snažíme se to povzbuzovat,“ řekl LN děkan Jiří Zlatuška, přičemž myslel i různá sdružení žen v IT.