31. května 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Tkáňová banka: byznys na úkor státu. Ústav nechal zadarmo laboratoř firmě s vazbou na exministra

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 4Diskuse
Oddělení urgentního příjmu ve Fakultní nemocnici v Ostravě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oddělení urgentního příjmu ve Fakultní nemocnici v Ostravě. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

OSTRAVA Skandály v ostravském zdravotnictví nekončí. Před časem odhalila kontrola ministerstva zdravotnictví nestandardní postupy ve Fakultní nemocnici v Ostravě. Některé už vyšetřuje policie. Nyní další kontrola dospěla k závěru, že by se policie měla zabývat i tím, jak se hospodařilo s majetkem státu v ostravském Zdravotním ústavu.

„Bylo zjištěno porušení rozpočtové kázně ve výši 80 milionů korun,“ stojí ve zprávě, kterou mají LN k dispozici. Zdravotní ústav například v letech 2014 až 2016 utratil 600 000 korun za svou prezentaci na golfovém turnaji, a nijak přitom nezjišťoval, zda je pro státní ústav účelná a efektivní, což je jeho povinností. Z nedostatků, které jsou vytýkány řediteli ústavu Petru Hapalovi, vyniká zvláště jeden. Pronajal na několik měsíců zdarma a bez dojednané smlouvy soukromé firmě vybavenou laboratoř. To je nezákonné.

„Nálezy jsou více než alarmující. Nejprve budu požadovat vysvětlení od pana ředitele a v dalším kroku zvážím vyvození personálních důsledků a podání trestního oznámení,“ řekl LN ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) s tím, že výsledky kontroly předá antimonopolnímu a finančnímu úřadu. Zdravotní ústav naopak LN sdělil, že kontrolu považuje za neobjektivní. S jejími nálezy zásadně nesouhlasí.

Situace je o to zajímavější, že šlo o společnost Centrum buněčné terapie a diagnostiky (CBTD), v jejímž vedení přitom sám Hapala jako zástupce státu donedávna seděl. A spolu s ním i bývalý ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD), exředitel ostravské fakultní nemocnice.

CBTD dokonce dlouho sídlila přímo v budově ostravského Zdravotního ústavu. Vznikla totiž privatizací státní tkáňové banky, o které rozhodla vláda Mirka Topolánka (ODS) na svém posledním zasedání. Tedy v době, kdy ministerstvo fakticky řídil tehdejší náměstek a vlivný politik ODS Marek Šnajdr, jehož Brusel překřtil na „Richelieua českého zdravotnictví“. Hapala a Šnajdr se přitom velmi dobře znají. Oba byli společníky ve zkrachovalé společnosti HP Construct.

Na dotaz LN firma CBTD odpověděla, že o nelegálním pronájmu nevěděla. „Došlo k pochybení jednotlivce,“ sdělil Jakub Slavík z CBTD. Jméno však neuvedl.

  • 4Diskuse

Najdete na Lidovky.cz