10. září 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Utíkají nám lidé, zoufá si pošta. Shání víc než 1300 zaměstnanců, nové si často dlouho neudrží

Česká pošta | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká pošta | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Až dvanáctihodinové roznášky bez placených přesčasů. I taková je denní realita doručovatelů České pošty. Státní podnik aktuálně shání více než 1300 zaměstnanců, přičemž ti, kteří se rozhodnou podprůměrně placenou práci přijmout, často vzápětí odcházejí.

„Zásadním problémem České pošty není nedostatek zaměstnanců, ale právě fluktuace,“ říká mluvčí firmy Matyáš Vitík.

Míra odchodů lidí z České pošty přitom narůstá. Loni podnik opustil v průměru každý čtvrtý zaměstnanec, když poměr počtu odchodů během roku k počtu zaměstnanců dosáhl 26 procent. Letos firma očekává nárůst o další procentní bod. Český průměr fluktuace je přitom zhruba poloviční a dobře fungující společnosti jsou pod deseti procenty.

Doručovatel, který pěšky roznáší dopisy a má na starost i vysokou hotovost, si vydělá zhruba 18­ tisíc korun měsíčně, a to i když zanáší poštu i do neobsazených okrsků. Republikový mzdový průměr přitom přesahuje 30 tisíc korun. 

„Situace zaměstnanců je opravdu složitá. Chybí hodně lidí, a proto je nesmírně stresující zvládnout všechnu práci v menším počtu,“ popisuje šéfka poštovních odborů Jindřiška Budweiserová. Odboráři bojují hlavně za vyšší mzdy, které by měly do firmy přilákat více lidí.

Nové vedení se snaží pracovní podmínky zlepšit a firmu stabilizovat. „Tím poroste i kvalita služeb, které Česká pošta poskytuje klientům,“ předpokládá Vitík. Nový šéf pošty Roman Knap má svou vizi budoucnosti podniku předložit do konce října.

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...