19. června 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

V Itálii za 42, ve Francii za 40. Tankovat benzín v cizině se letos prodraží

Čerpací stanice. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čerpací stanice. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Milion našinců, kteří cestují na dovolenou do zahraničí vlastním vozem, letos čeká nepříjemné překvapení. Zastávka na čerpací stanici v Řecku, Francii, Itálii nebo Chorvatsku jim provětrá peněženky citelněji než před rokem.

České benzinky se na evropském cenovém žebříčku v červnu pohybovaly v desítce nejlacinějších, ale ceny za hranicemi rostou rychleji než u nás – v červnu byly pohonné hmoty v EU průměrně o čtyři koruny dražší než loni.

Chmurný je zejména pohled na cenovky v Řecku a Itálii. Ta patří spolu s Chorvatskem a Slovenskem do trojice nejvyhledávanějších destinací, aktuálně tam přijde litr benzinu po přepočtu průměrně na 42,36 koruny, tedy o devět korun dráž než u nás. A nafta za 39,28 koruny je o téměř osm korun dražší.

V čele cenové mapy podle srovnání Evropské komise je Nizozemsko, kde litr benzinu stojí 43,17 koruny, nejlevnější je Bulharsko s benzinem za 28,89 koruny.

Nákupní aliance Axigon, která vyhodnocuje ceny pohonných hmot v Evropě, upozorňuje na cenový skok i v dalších zemích, včetně Chorvatska, kam ročně přijíždí na dovolenou na 800 tisíc Čechů. Například nafta podražila za posledních 12 měsíců o 4,40 koruny na 35,22 a je dnes o víc než tři koruny na litr dražší než u nás.

Část financí lze ušetřit výběrem místa tankování. Ceny benzinu i nafty srovnatelné s Českem nalezneme po cestě do Středomoří například v Rakousku a v Maďarsku, zejména mimo dálnice.

Najdete na Lidovky.cz