23. června 2017 6:30 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Vyděšených telefonátů přibývá. Obavy z teroru zvýšily citlivost lidí v Česku

Telefon (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Telefon (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Podezřelé zavazadlo naposledy způsobilo zmatek ve středu na pražském hlavním nádraží. Kvůli kufru, ke kterému chyběl zjevný majitel, se zastavil provoz vlaků na 102 minut, což zkomplikovalo dopravu v celé republice.

Podobných případů v poslední době přibývá. Mluvčí policejního prezidia Eva Kropáčová potvrzuje, že citelně roste frekvence volání na tísňovou linku. Podobných věcí, jako je opuštěné zavazadlo, si Češi v poslední době mnohem víc všímají. A volají o pomoc.

Dřív je taška pohozená na ulici nebo ve vestibulu moc nevzrušovala, ale jak v Evropě přibývá teroristických útoků, citlivost na podobné podněty roste i v České republice, i když tu na rozdíl od sousedního Německa, Francie nebo Velké Británie panuje klid. „Lidé začínají být důslednější, všímají si věcí, kterých si před tím nevšímali, což je dobře. Řadě věcí se tak dá předejít,“ řekla LN policejní mluvčí Eva Kropáčová.

S výhrůžkami se potýkají i soudy

Přesnými čísly policisté nedisponují, protože v evidenci se promítnou jen ta hlášení, která hlídka po příjezdu vyhodnotila jako reálné nebezpečí, a tudíž povolala na pomoc pyrotechnika. O trendu nicméně hovoří Koncepce rozvoje Policie České republiky do roku 2020. „V oblasti působnosti pyrotechnické služby se postupně zvyšuje intenzita výjezdů v návaznosti na rostoucí počet výhrůžných oznámení o uložení bomby, stejně tak jako rostoucí počet oznámení či nálezů podezřelých předmětů,“ píše se v dokumentu, který mají LN k dispozici.

S výhrůžnými oznámeními o uložení bomby se poslední dobou častěji potýkají také soudy. Evakuovat soudní budovu a přerušit jednání se kvůli podezření muselo za poslední půl rok pětkrát. Nejčastěji lidé volají kvůli odloženým kufrům, cestovním taškám nebo příručním taškám na notebook. V takových případech na místo vyjíždí hlídka, která se nachází nejblíže. Dospěje-li k podezření, že ohrožení životů je reálné, přichází na řadu pyrotechnik.

Eliška Nová

Autor

Eliška Nováeliska.nova@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz