18. června 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Ministryně práce Němcová by po konci ve vládě mohla stanout v čele VZP

Jaroslava Němcová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaroslava Němcová | foto: MAFRA

PRAHA Když správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) před dvěma lety rozhodla, že největší tuzemskou pojišťovnu povede až do roku 2020 Zdeněk Kabátek, tehdejší ministr financí Andrej Babiš (ANO) to označil za skandální. Tehdy však ANO nemělo ve správní radě dost hlasů, aby jeho opětovnému zvolení do funkce zabránilo.

To se však změnilo po loňských volbách. Jednobarevná vláda ANO do správní rady vyslala deset svých zástupců, dalších osm míst ve 30členné radě, která má pravomoc ředitele VZP odvolat, získalo ANO na základě poměru sil ve sněmovně. A mluví se o změně.

LN nyní narazily na informaci, že už existuje dohoda, podle které má Kabátka v čele VZP vystřídat současná ministryně práce v demisi Jaroslava Němcová (ANO). Resort práce a sociálních věcí má totiž v chystané vládě ANO s ČSSD za podpory komunistů připadnout sociální demokracii. Němcová přitom VZP dobře zná, v letech 2011 až 2014 tam pracovala jako ředitelka Odboru služeb klientům.

Sama Němcová to zatím potvrdit nechce, dotaz LN nechala bez odpovědi. Nereagovala ani poslankyně a šéfka správní rady VZP Věra Adámková (za ANO), ani premiér Babiš. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) uvedl, že o dohodě nic neví.

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.